Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

SIGNOPAM

Nazwa handlowa leku: SIGNOPAM

Nazwa polska leku: TEMAZEPAM

Nazwa międzynarodowa leku: Temazepamum

Nazwa anglojęzyczna leku: TEMAZEPAM

Postaci leku: Signopam - tabletki 10 mg.

Wizytówka leku: Lek uspokajający.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną, podczas stosowania należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn; nie wolno pić alkoholu.

Zalecany: w stanach lękowych, stanach niepokoju, napięcia nerwowego, agresywności, drażliwości, w nerwicowych zespołach depresyjnych i hipochondrycznych, w depresjach starczych, w trudnościach w zasypianiu; pomocniczo w nadczynności tarczycy. Lek stosowany bywa również w przygotowaniu do zabiegów operacyjnych i stomatologicznych.

Działanie: uspokajające, przeciwlękowe, przeciwdrgawkowe, zmniejsza napięcie mięśni, znosi stany napięcia nerwowego, drażliwości i lęku, ułatwia zasypianie, wpływa korzystnie na nastrój, reguluje sen i łaknienie.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom poniżej 14. roku życia; przy zaburzeniach czynności wątroby i nerek. Lek może spowodować przyzwyczajenie i uzależnienie, jest przeciwwskazany pacjentom ze skłonnością do uzależnień i lekomanii.

Współdziałanie: równoczesne podawanie Signopamu i leków działających na ośrodkowy układ nerwowy (mózg) - neuroleptyków, leków nasennych, innych leków uspokajających, środków znieczulających oraz przyjmowanie alkoholu powoduje nasilenie depresyjnego działania leku na mózg.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli 3 razy dziennie 1-2 tabletki 10 mg lub, w przypadku bezsenności 1-3 tabletki na 1/2-1 godzinę przed snem. Należy unikać długotrwałego podawania. Nagłe odstawienie leku po długotrwałym stosowaniu może spowodować podniecenie, bezsenność, zmniejszenie apetytu, wzmożone pocenie się a nawet drgawki.

Możliwe skutki uboczne: senność, zmęczenie, niezborność ruchów, dezorientacja, zawroty i bóle głowy, zaburzenia mowy, widzenie za mgłą, obniżenie popędu płciowego, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, łagodne zaburzenia miesiączkowania; w rzadkich przypadkach: wysychanie błony śluzowej jamy ustnej i zaburzenia w oddawaniu moczu. W wyjątkowych przypadkach: żółtaczka, niewydolność wątroby, zanik białych krwinek. Signopam niekiedy może wywołać objawy przeciwstawne do zamierzonych - bezsenność, nadmierne podniecenie. Lek podawany kobietom w okresie karmienia może spowodować żółtaczkę niemowląt.

Objawy przedawkowania: niezborność ruchów, senność, upośledzona reakcja na otoczenie; w ciężkich zatruciach brak reakcji na ból, spłycenie oddychania, znaczne obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, śpiączka. Zatruty wymaga pomocy lekarskiej. Uwaga: przy zatruciu pokaż lekarzowi o

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl