Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

BECLAZONE EB

Nazwa handlowa leku: BECLAZONE EB

Nazwa polska leku: BEKLOMETAZON

Nazwa międzynarodowa leku: Beclometasonum / Beclometasoni dipropionas

Nazwa anglojęzyczna leku: Beclometasone dipropionate

Postaci leku: Beclazone EB - aerozol wziewny 100 mcg/dawkę, 250 mcg/dawkę.

Wizytówka leku: Lek przeciwzapalny i przeciwalergiczny stosowany miejscowo.

Dostępność: Rp

Zalecany: podstawowym zastosowaniem jest astma oskrzelowa, przewlekły nieżyt oskrzeli i obturacyjna choroba płuc; lek w aerozolach jest używany w przewlekłym leczeniu choroby oraz w profilaktyce. Uwaga: lek nie przerywa ostrego napadu duszności.

Działanie: jest syntetyczną pochodną hormonu kory nadnerczy - kortyzolu, o silnym działaniu przeciwzapalnym - hamuje wczesne objawy zapalenia, takie jak rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych, tworzenie się obrzęku, gromadzenie się krwinek białych w miejscu objętym zmianami zapalnymi. Działanie przeciwzapalne pociąga za sobą działanie przeciwalergiczne leku. Specyficzna budowa chemiczna leku zwiększa kilkunastokrotnie siłę działania przeciwzapalnego w stosunku do naturalnego hormonu, zwiększa też jego toksyczność, co powoduje, że preparat może być stosowany jedynie miejscowo.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na preparat; przeciwwskazaniem do zastosowania leku są zakażenia: grzybicze, bakteryjne (gruźlicze, kiłowe) i wirusowe układu oddechowego. Przed zastosowaniem leku należy się upewnić, czy podłożem choroby nie jest zakażenie - przed każdym ponownym zastosowaniem leku w okresach gorszego samopoczucia należy porozumieć się z lekarzem. Stosowanie w pierwszych 3 miesiącach ciąży wymaga szczególnej ostrożności - warunki stosowania leku w tym czasie należy ustalić z lekarzem.

Dawkowanie: wziewnie, wg zaleceń lekarza; zwykle w astmie stosuje się (dla aerozolu 100 mcg/dawkę) początkowo 200 mcg dwa razy na dobę, po uzyskaniu poprawy stanu zdrowia należy przyjmować najmniejszą dawkę działającą, 2-4 razy na dobę; aerozol 250 mcg/dawkę dorośli stosują 2 razy dziennie po 2 wdechy. Pojemnik należy ustawić do góry dnem, ustnik wprowadzić do ust i nacisnąć zawór, jednocześnie biorąc głęboki wdech. Po każdym zastosowaniu leku należy wypłukać jamę ustną lub wypić niewielką ilość płynu (profilaktyka przeciwko drożdżycy jamy ustnej i gardła).

Możliwe skutki uboczne: chrypka, uczucie podrażnienia w nosie i gardle, kaszel; rzadko - skurcz oskrzeli, wysypki skórne, obrzęki, grzybice jamy ustnej, gardła i górnych dróg oddechowych występujące przy długotrwałym stosowaniu dużych dawek; odnotowano nieliczne przypadki zahamowania wzrostu u dzieci.

Inne leki z tej grupy: AeroBec 50 mcg Autohaler, AeroBec 50 mcg Inhaler, AeroBec 100 mcg Autohaler, AeroBec 100 mcg Inhaler, Beclazone, Becodisk, Beconase, Clenil 50, 100, Cortare, Nasobec.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl