Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

BECODISK

Nazwa handlowa leku: BECODISK

Nazwa polska leku: BEKLOMETAZON

Nazwa międzynarodowa leku: Beclometasonum / Beclometasoni dipropionas

Nazwa anglojęzyczna leku: Beclometasone dipropionate

Postaci leku: Becodisk - proszek do inhalacji 100 i 200 mcg/dawkę.

Wizytówka leku: Lek przeciwzapalny i przeciwalergiczny stosowany miejscowo.

Dostępność: Rp

Zalecany: podstawowym zastosowaniem jest astma oskrzelowa, przewlekły nieżyt oskrzeli i obturacyjna choroba płuc; lek w aerozolach jest używany w przewlekłym leczeniu choroby oraz w profilaktyce. Uwaga: lek nie przerywa ostrego napadu duszności.

Działanie: jest syntetyczną pochodną hormonu kory nadnerczy - kortyzolu, o silnym działaniu przeciwzapalnym - hamuje wczesne objawy zapalenia, takie jak rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych, tworzenie się obrzęku, gromadzenie się krwinek białych w miejscu objętym zmianami zapalnymi. Działanie przeciwzapalne pociąga za sobą działanie przeciwalergiczne leku. Specyficzna budowa chemiczna leku zwiększa kilkunastokrotnie siłę działania przeciwzapalnego w stosunku do naturalnego hormonu, zwiększa też jego toksyczność, co powoduje, że preparat może być stosowany jedynie miejscowo.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na preparat; przeciwwskazaniem do zastosowania leku są zakażenia: grzybicze, bakteryjne (gruźlicze, kiłowe) i wirusowe układu oddechowego. Przed zastosowaniem leku należy się upewnić, czy podłożem choroby nie jest zakażenie - przed każdym ponownym zastosowaniem leku w okresach gorszego samopoczucia należy porozumieć się z lekarzem. Stosowanie w pierwszych 3 miesiącach ciąży wymaga szczególnej ostrożności - warunki stosowania leku w tym czasie należy ustalić z lekarzem.

Dawkowanie: wziewnie, wg zaleceń lekarza; lek należy przyjmować jedynie poprzez prosty aparat do rozpylania, tzw. Diskhaller. U dorosłych stosuje się w astmie łagodnej po 200 mcg 2 razy na dobę, w cięższych postaciach 600-800 mcg na dobę, podzielone na 2-4 równe dawki. Dzieci powyżej 4. roku życia początkowo po 100 mcg 2 razy na dobę, następnie do 400 mcg na dobę w 2-4 dawkach podzielonych. Dawkę początkową ustala lekarz zależnie od stanu chorego. Po uzyskaniu efektu leczniczego dawka powinna zostać obniżona do poziomu zapewniającego kontrolę nad chorobą. Po każdym zastosowaniu leku należy wypłukać jamę ustną (profilaktyka przeciwko drożdżycy jamy ustnej i gardła).

Możliwe skutki uboczne: chrypka, uczucie podrażnienia w nosie i gardle, kaszel; rzadko - skurcz oskrzeli, wysypki skórne, obrzęki, grzybice jamy ustnej, gardła i górnych dróg oddechowych występujące przy długotrwałym stosowaniu dużych dawek; odnotowano nieliczne przypadki zahamowania wzrostu u dzieci.

Inne leki z tej grupy: AeroBec 50 mcg Autohaler, AeroBec 50 mcg Inhaler, AeroBec 100 mcg Autohaler, AeroBec 100 mcg Inhaler, Beclazone, Becodisk, Beconase, Clenil 50, 100, Cortare, Nasobec.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl