Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

TETRACYCLINUM

Nazwa handlowa leku: TETRACYCLINUM

Nazwa polska leku: TETRACYKLINA

Nazwa międzynarodowa leku: Tetracyclinum

Nazwa anglojęzyczna leku: TETRACYCLINE HYDROCHLORIDE

Postaci leku: Tetracyclinum - tabletki powlekane 250 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny, antybiotyk tetracyklinowy.

Dostępność: Rp

Zalecany: w trądziku pospolitym, szczególnie w jego postaci grudkowo-krostkowej.

Działanie: antybiotyk bakteriostatyczny, czyli niedopuszczający do mnożenia się bakterii. Działa zarówno na wiele gatunków bakterii, w tym mykoplazmy i krętki, jak i na riketsje oraz niektóre pierwotniaki. Stosowany jest przede wszystkim w leczeniu w różnych odmian trądziku pospolitego.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią; dzieciom do 10. roku życia; przy na niewydolności nerek, wątroby, toczniu rumieniowatym, zaburzeniach pracy układu pokarmowego i miastenii. Nie należy stosować przewlekle.

Współdziałanie: mleko i produkty mleczne oraz leki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego (np. Alugastrin, Alusal, Maalox), preparaty zawierające związki cynku, żelaza, bizmutu, zmniejszają wchłanianie tetracykliny; antybiotyki z grupy penicyliny (np. Amoxicilline, Ampicillin, Augmentin, Debecylina, Penicillinum, Syntarpen, Unasyn), antybiotyki cefalosporynowe (Duracef, Oracef, Tafril, Zinacef, Zinnat) działają przeciwstawnie do tetracykliny. W połączeniu z erytromycyną (Davercin, Erythromycinum), sulfonamidami (np. Bactrim, Biseptol, Septrin), fenytoiną (Epanutin, Phenytoinum), karbamazepiną (Amizepin, Neurotop, Tegretol) i barbituranami (np. Luminalum, Ipronal) działa toksycznie na wątrobę, a w połączeniu z preparatami moczopędnymi (np. Furosemidum, Tialorid, Moduretic, Hygroton), fenacetyną (Tabletki od bólu głowy) - na nerki. Tetracyklina nasila działanie glikozydów naparstnicy (Bemecor, Digoxin, Landicor, Medigox), doustnych leków przeciwzakrzepowych (m.in. Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar) i glikokortykosteroidów (Dexamethason, Encorton, Hydrocortisonum, Medrol).

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli i dzieci powyżej 10. roku życia początkowo co 8 godzin 500 mg na pół godziny przed jedzeniem, obficie popijając, a następnie 250 mg 3 razy na dobę co 8 godzin. Uwaga: podczas kuracji należy unikać przebywania na słońcu.

Możliwe skutki uboczne: reakcje ze strony przewodu pokarmowego, wysychanie ust, skórne reakcje alergiczne, takie jak pokrzywka, rumień i nadwrażliwość na światło, wtórne zakażenia skóry drożdżakami lub szczepami bakterii opornymi na antybiotyk, złuszczające zapalenie skóry; rzadziej zmiany wątrobowe, nerkowe i w obrazie krwi. U dzieci powoduje trwałe przebarwienia zębów, niedorozwój szkliwa, zahamowanie wzrostu kości.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl