Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

MYOPAM

Nazwa handlowa leku: MYOPAM

Nazwa polska leku: TETRAZEPAM

Nazwa międzynarodowa leku: Tetrazepamum

Nazwa anglojęzyczna leku: TETRAZEPAM

Postaci leku: Myopam 25 - tabletki 25 mg; Myopam 50 - tabletki 50 mg; Myopam 100 - tabletki 100 mg.

Wizytówka leku: Lek rozkurczający mięśnie szkieletowe.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn; nie wolno pić alkoholu

Zalecany: w stanach wzmożonego napięcia mięśni, m.in. spowodowanych rwą kulszową i barkową, spowodowanych urazami mózgu lub rdzenia kręgowego, udarami mózgu, czynnościowymi przykurczami po operacjach lub urazach mięśni, chorobami reumatycznymi stawów; wspomagająco w rehabilitacji ruchowej.

Działanie: jest lekiem zmniejszającym napięcie mięśni oraz łagodzi ból towarzyszący ruchom; ma także działanie uspokajające, przeciwlękowe, przeciwdrgawkowe. Znosi stany napięcia nerwowego, drażliwości i lęku.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub inne benzodiazepiny (np. Elenium, Relanium, Oxazepam, Lorafen), w okresie ciąży i karmienia piersią; dzieciom; ostrożnie w jaskrze; miastenii; w zespole bezdechu sennego; przy ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek; u osób w podeszłym wieku, z chorobami układu krążenia i układu oddechowego.

Współdziałanie: równoczesne podawanie tetrazepamu i leków działających na ośrodkowy układ nerwowy (mózg) - neuroleptyków (np. Fenactil, Haloperidol, Mirenil, Thioridazin), leków nasennych i uspokajających (np. Elenium, Luminalum, Signopam), niektórych leków przeciwbólowych, środków znieczulających oraz przyjmowanie alkoholu powoduje nasilenie depresyjnego działania leku na mózg.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli początkowo 50 mg dziennie; w zależności od natężenia bólu i zamierzonego efektu dawkę można zwiększać o 25 mg dziennie aż do 200 mg na dobę. U pacjentów w podeszłym wieku, z niewydolnością nerek lub wątroby należy odpowiednio zmniejszyć dawkę. Lek należy podawać jak najkrócej i w jak najmniejszych dawkach. Przed zakończeniem dłuższego leczenia dawki należy zmniejszać stopniowo. Podczas długotrwałego leczenia należy okresowo kontrolować czynność wątroby i nerek oraz obraz krwi (morfologię).

Możliwe skutki uboczne: senność, zmęczenie, niezborność ruchów, nadmierne osłabienie mięśniowe, dezorientacja, zawroty i bóle głowy, zaburzenia mowy, widzenie za mgłą, niekiedy skórne odczyny alergiczne; objawy te występują zazwyczaj na początku i cofają się w trakcie kuracji. Uwaga: lek niekiedy może wywołać objawy przeciwstawne do zamierzonych - bezsenność, nadmierne podniecenie.

Objawy przedawkowania: niezborność ruchów, senność, upośledzona reakcja na otoczenie, w ciężkich zatruciach brak reakcji na ból, spłycenie oddychania aż do bezdechu, znaczne obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, śpiączka.

Inne leki z tej grupy: Miozepam, Myolastan, Myopam 25, 50, 100; Tetraratio.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl