Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

GABITRIL

Nazwa handlowa leku: GABITRIL

Nazwa polska leku: TIAGABINA

Nazwa międzynarodowa leku: Tiagabinum

Nazwa anglojęzyczna leku: Tiagabine

Postaci leku: Gabitril - tabletki powlekane 5 mg, 10 mg, 15 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwpadaczkowy.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną, podczas stosowania należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn; nie wolno pić alkoholu.

Zalecany: w różnych postaciach padaczki jako lek uzupełniający przy napadach częściowych wtórnie uogólnionych lub nieuogólnionych powyżej 13 roku życia.

Działanie: przeciwdrgawkowe, poprzez wpływ na przewodnictwo jonowe w mózgu zmniejsza i łagodzi napady padaczkowe, zapobiega ich powstawaniu. Skuteczny także w padaczce tzw. opornej na leczenie.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, w okresie ciąży i karmienia piersią; dzieciom poniżej 13 roku życia; w napadach padaczkowych pierwotnie uogólnionych (np. napadach nieświadomości); w zespole Lennoxa-Gastauta; ciężkiej niewydolności wątroby. Ostrożnie u osób w wieku podeszłym.

Współdziałanie: inne leki przeciwpadaczkowe, takie jak: fenytoina (Epanutin, Phenytoinum), fenobarbital (Luminalum), prymidon (Mizodin), karbamazepina (Amizepin, Neurotop, Tegretol) skracają czas działania tiagabiny.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza, zazwyczaj leczenie rozpoczyna się od 7,5-15 mg na dobę, w 3 dawkach. Dawki można zwiększać co tydzień o 5-15 mg na dobę; dawka podtrzymująca zależy od innych stosowanych łącznie leków przeciwpadaczkowych i wynosi 15-50 mg na dobę. U osób w podeszłym wieku oraz z niewydolnością nerek lub wątroby lekarz może zalecić zmianę dawkowania. Tabletki należy przyjmować w trakcie posiłku, można je dzielić. Preparat należy odstawiać stopniowo.

Możliwe skutki uboczne: wysypka skórna, nudności, wzdęcia, biegunki lub zaparcia; przejściowy spadek liczby białych krwinek i płytek krwi (w przypadku utrzymujących się zmian we krwi lekarz może zalecić odstawienie leku); drżenia, zaburzenia pamięci i koncentracji, uczucie zmęczenia, bóle i zawroty głowy, bezsenność.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert; redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl