Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

METIZOL

Nazwa handlowa leku: METIZOL

Nazwa polska leku: TIAMAZOL

Nazwa międzynarodowa leku: Thiamazolum

Nazwa anglojęzyczna leku: THIAMAZOLE

Postaci leku: Metizol - tabletki 5 mg.

Wizytówka leku: Lek stosowany w nadczynności tarczycy.

Dostępność: Rp

Zalecany: w nadczynności tarczycy, w chorobie Graves-Basedowa, w wolu guzkowym nadczynnym, w przełomie tarczycowym, w przygotowaniu do operacji usunięcia tarczycy.

Działanie: hamuje powstawanie hormonów tarczycy, działa silnie i długotrwale, efekt działania zaczyna być odczuwalny po kilku dniach od rozpoczęcia przyjmowania.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią.

Współdziałanie: jod oraz preparaty zawierające jod zmniejszają działanie leku.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dawka wstępna wynosi 40-60 mg na dobę w 3-4 dawkach. Po 2-3 tygodniach dawkę leku powoli zmniejsza się. Dawka podtrzymująca wynosi 5-20 mg na dobę, leczenie trwa 12-18 miesięcy.

Możliwe skutki uboczne: brak łaknienia, nudności, wymioty, bóle brzucha, swędzenie skóry, wysypki skórne, pokrzywka, bóle głowy, bóle stawów i mięśni, podwyższona temperatura ciała, zmniejszenie liczby krwinek białych i płytkowych (objawiające się ostrymi zakażeniami, gorączką, złym samopoczuciem, krwawieniami i skórną skazą krwotoczną), wypadanie włosów, uszkodzenie wątroby, żółtaczka, przebarwienie skóry, powiększenie tarczycy.

Inne leki z tej grupy: Methimazol, Metizol, Thyrozol 5, 10, 20.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl