Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

TIAPRIDAL

Nazwa handlowa leku: TIAPRIDAL

Nazwa polska leku: TIAPRYD

Nazwa międzynarodowa leku: Tiapridalum

Nazwa anglojęzyczna leku: Tiapride

Postaci leku: Tiapridal - tabletki powlekane 100 mg; krople doustne 138 mg/ml.

Wizytówka leku: Lek z grupy neuroleptyków.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn; nie wolno pić alkoholu.

Zalecany: w stanach depresyjnych z niepokojem lub pobudzeniem psychicznym; w pobudzeniu psychomotorycznym u osób w podeszłym wieku lub z otępieniem umysłowym.

Działanie: przeciwlękowe i uspokajające przez wpływ na przekaźniki chemiczne występujące między komórkami układu nerwowego; poprawiające aktywność życiową.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; w okresie ciąży i karmienia piersią; przy współistnieniu choroby Parkinsona, guza chromochłonnego nadnercza oraz guza przysadki mózgowej wydzielającego prolaktynę. Należy zachować ostrożność u chorych w podeszłym wieku, z niewydolnością nerek, wątroby, padaczką, nadciśnieniem tętniczym, chorobami serca pod postacią zaburzeń przewodnictwa, zwłaszcza przy wydłużeniu odstępu QT w zapisie EKG oraz, gdy współistnieją zaburzenia w obrazie krwi.

Współdziałanie: nie należy stosować leku podczas kuracji lewodopą (Duellin, Madopar, Nakom, Poldomet, Sinemet) oraz klonidyną (Iporel). Lek należy szczególnie ostrożnie podawać z innymi lekami uspokajającymi, takimi jak barbiturany (Luminalum) oraz pochodne benzodiazepin (Oxazepam, Relanium, Rivotril, Rudotel), a także z lekami przeciwnadciśnieniowymi (np. Accupro, Accuzide, Lisiprol, Enap, Gopten, Prestarium, Prinivil, Tritace). Podczas stosowania leku nie można pić alkoholu.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza, zwykle początkowo 100 mg leku na dobę w dwóch dawkach podzielonych, rano i wieczorem. Następnie, po 2-3 dniach zwiększa się dawkowanie do dawki podtrzymującej 200 mg leku na dobę. Nie należy przekraczać dawki 300 mg na dobę. W przypadku dawkowania leku w kroplach leczenie rozpoczyna się od 10 kropli (50 mg) 2 razy na dobę, następnie dawkę zwiększa się w ciągu kolejnych 2-3 dni do dawki maksymalnej 300 mg (to jest 100 mg 3 razy na dobę - 3 razy po 20 kropli). Leczenie należy kontynuować przez 1-2 miesiące. Stosowanie leku wymaga regularnych kontroli lekarskich.

Możliwe skutki uboczne: złośliwy zespół neuroleptyczny - powikłanie nagłe objawiające się nagłym wzrostem temperatury ciała, ciężkim stanem ogólnym, skórne odczyny alergiczne: zaczerwienienie, wysypki, świąd i pieczenie skóry, obrzęki kończyn dolnych; bóle i zawroty głowy, nadmierne uspokojenie, senność, zaburzenia koordynacji ruchów; przyrost masy ciała; wzrost stężenia enzymów wątrobowych, żółtaczka cholestatyczna (z zastojem żółci), zaburzenia w obrazie krwi, spadek ciśnienia tętniczego, nadmierne spadki ciśnienia przy zmianie pozycji ciała na pionową - tzw. hipotonia ortostatyczna; zmiany w zapisie EKG; brak apetytu, zaparcia, wzdęcia, nudności, wymioty; przerost gruczołów piersiowych u mężczyzn, impotencja, spontaniczna laktacja u kobiet, zatrzymanie miesiączki.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl