Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

LIVIAL

Nazwa handlowa leku: LIVIAL

Nazwa polska leku: TIBOLON

Nazwa międzynarodowa leku: Tibolonum

Nazwa anglojęzyczna leku: TIBOLONE

Postaci leku: Livial - tabletki 2,5 mg.

Wizytówka leku: Lek wpływający na układ hormonalny.

Dostępność: Rp

Zalecany: w dolegliwościach wynikających z okresu przekwitania.

Działanie: stabilizuje układ hormonalny pomiędzy podwzgórzem mózgu a przysadką mózgową po wygaśnięciu lub po wyłączeniu funkcji jajników, hamuje przekwitaniowy zanik kości, znosi również inne dolegliwości okresu przekwitania, takie jak uderzenia gorąca lub zlewne poty; nastrój i popęd płciowy ulegają równolegle poprawie. Uwaga: lek nie jest przeznaczony do antykoncepcji.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, należy zawsze ustalić, czy kobieta nie jest w ciąży - ciąża jest przeciwwskazaniem do zastosowania leku; pozostałe bezwzględne przeciwwskazania to: niektóre nowotwory (sutka, macicy), ciężkie zaburzenia czynności wątroby (żółtaczka obecnie lub w przeszłości, zespół Dubina i Johnsona, zespół Rotora) lub układu krążenia, nadmierny poziom tłuszczów we krwi, przebyte zawały lub choroby zakrzepowo-zatorowe. Należy natychmiast przerwać podawanie leku przy nagłym pogorszeniu wzroku lub w nagłych napadach migreny, przy wystąpieniu żółtaczki, nadciśnienia, schorzeń zakrzepowo-zatorowych. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem i przerwać leczenie przy podejrzeniu zajścia w ciążę. Preparat nie służy zapobieganiu ciąży. W przypadku wystąpienia nieplanowego krwawienia należy skontaktować się z lekarzem, nie przerywając leczenia.

Współdziałanie: może być konieczne zwiększenie dawek doustnych leków przeciwcukrzycowych oraz insuliny; barbiturany np. Luminalum, Ipronal, fenylbutazon (Butapirazol, Rheumanol), fenytoina (Epanutin, Phenytoinum), karbamazepina (Amizepin, Neurotop, Tegretol), ryfampicyna (Rifamazid, Rifampicyna) mogą wpływać na działanie leku.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle 1 tabletkę dziennie, najlepiej o stałej porze; poprawa występuje po kilku tygodniach leczenia, najlepszy efekt uzyskuje się po co najmniej trzymiesięcznym okresie leczenia, lek może być stosowany długotrwale. Uwaga: tabletki przyjmuje się bez rozgryzania. Nie można samej zmieniać dawkowania bez porozumienia z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne: lek jest dobrze tolerowany, przypadki działania niekorzystnego są rzadkie. Niekiedy może wystąpić zmiana wagi ciała, bóle i zawroty głowy, łojotokowe zapalenie skóry, krwawienie z pochwy, zwiększony porost włosów na twarzy, obrzęki kończyn dolnych (obrzęk przedgoleniowy), zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego. W czasie leczenia mogą wystąpić nieregularne cykle, szczególnie u kobiet przed okresem przekwitania - należy omówić to z lekarzem.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl