Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

TINIDAZOLUM

Nazwa handlowa leku: TINIDAZOLUM

Nazwa polska leku: TINIDAZOL

Nazwa międzynarodowa leku: Tinidazolum

Nazwa anglojęzyczna leku: TINIDAZOLE

Postaci leku: Tinidazolum - tabletki powlekane 500 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwpierwotniakowy.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Podczas stosowania leku nie można pić alkoholu.

Zalecany: w zakażeniach rzęsistkiem u kobiet i mężczyzn, w lambliozie, w czerwonce pełzakowej (spowodowanej zakażeniem amebą), w pełzakowym ropniu wątroby, w zakażeniach bakteriami beztlenowymi, zapobiegawczo przed niektórymi rodzajami zabiegów operacyjnych.

Działanie: pierwotniakobójcze na rzęsistka pochwowego i lamblię jelitową oraz bakteriobójcze w stosunku do bakterii beztlenowych (rozwijających się bez dostępu tlenu).

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży (zwłaszcza w ciągu pierwszych 3 miesięcy jej trwania) i karmienia piersią; przy zaburzeniach w morfologii krwi, poważnych schorzeniach układu nerwowego, zaburzeniach czynności wątroby.

Współdziałanie: może nasilać działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych (m.in. Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar). Uwaga: podczas stosowania leku nie można pić alkoholu - Tinidazolum w skojarzeniu z alkoholem wykazuje szereg działań ubocznych przypominających skojarzenie alkoholu z Anticolem.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli i dzieci powyżej 13. roku życia, w rzęsistkowicy i w lambliozie - jednorazowo 4 tabletki po 500 mg na jedną kurację, w pełzakowicy jelitowej (czerwonka pełzakowa) stosuje się raz dziennie 4 tabletki przez 2-3 dni. W pełzakowym ropniu wątroby, w zakażeniach beztlenowych, jak również w zapobieganiu im przed zabiegami chirurgicznymi oraz dzieciom poniżej 13. roku życia dawkowanie ustala lekarz indywidualnie w każdym przypadku. Tabletki należy przyjmować podczas posiłku lub po posiłku, nie stosować leku dłużej niż 7 dni, poza wyjątkowymi przypadkami. W przypadku zakażenia rzęsistkiem należy także leczyć partnera.

Możliwe skutki uboczne: łagodne zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, skórne odczyny alergiczne, swędzenie skóry, objawy neurologiczne, takie jak: bóle i zawroty głowy, zamroczenie, depresja, nadmierne pobudzenie, bezsenność, zaburzenia koordynacji ruchowej. W razie wystąpienia objawów neurologicznych leczenie należy natychmiast przerwać. Bardzo rzadko występuje przejściowe zmniejszenie liczby krwinek białych.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl