Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

BINAZIN

Nazwa handlowa leku: BINAZIN

Nazwa polska leku: TODRALAZYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Todralazini hydrochloridum

Nazwa anglojęzyczna leku: TODRALAZINE HYDROCHLORIDE

Postaci leku: Binazin - tabletki 20 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwnadciśnieniowy.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Podczas stosowania leku nie można pić alkoholu.

Zalecany: w nadciśnieniu tętniczym samoistnym I i II stopnia; może być stosowany jako jeden z leków w terapii złożonej; nie powinno się go stosować jako jedynego i podstawowego leku w leczeniu nadciśnienia.

Działanie: obniża ciśnienie tętnicze krwi działając rozkurczowo na mięśnie, które znajdują się w ścianach naczyń krwionośnych. Rozszerzenie naczyń prowadzi do lepszego przepływu krwi przez nerki i zwiększonego wydzielania moczu, co również wpływa na obniżenie ciśnienia. Lek także obniża ciśnienie poprzez działanie na ośrodek mózgu regulujący pracę naczyń krwionośnych oraz poprzez zmniejszenie wrażliwości mięśni naczyń na hormony, które podwyższają ciśnienie.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią; przy chorobie wieńcowej, przy chorobie reumatycznej powikłanej wadą serca. Inne przeciwwskazania do stosowania leku to niewydolność wątroby i/lub nerek.

Współdziałanie: Binazinu nie można stosować razem z lekami nasennymi, pochodnymi kwasu barbiturowego (np. Luminalum, Ipronal) oraz z alkoholem, ponieważ potęguje ich działanie. Binazin potęguje działanie obniżające ciśnienie tętnicze krwi rezerpiny (np. Normatens, Retiazid) oraz leków moczopędnych (np. Furosemidum, Tialorid, Moduretic, Hygroton).

Dawkowanie: doustne; ściśle wg zaleceń lekarza, ponieważ rozpiętość dawki jest duża i zależy od stopnia i postaci nadciśnienia. Zwykle stosuje się 20-40 mg czyli 1-2 tabletki 3 razy na dobę.

Możliwe skutki uboczne: bóle i zawroty głowy, kołatanie serca, brak apetytu, nudności, wymioty. Długotrwałe podawanie dużych dawek może, w rzadkich przypadkach, spowodować wystąpienie tzw. zespołu pohydralazynowego, przypominającego objawami liszaj rumieniowaty.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl