Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

BOTOX

Nazwa handlowa leku: BOTOX

Nazwa polska leku: TOKSYNA BOTULINOWA

Nazwa międzynarodowa leku: Botulinum toxin

Nazwa anglojęzyczna leku: BOTULIN A TOXIN

Postaci leku: Botox - proszek do przygotowywania roztworu do wstrzykiwań domięśniowych, 100 jednostek toksyny botulinowej.

Wizytówka leku: Lek zmniejszający napięcie mięśni.

Dostępność: Rp

Zalecany: w dystoniach - nieprawidłowych nadmiernych ruchach wywołanych skurczem jednej grupy mięśni np. kręczu karku, w stanach przebiegających z nadmiernym usztywnieniem mięśni np. w przebiegu mózgowego porażenia dziecięcego; w kurczu powiek, połowiczym kurczu twarzy; w kosmetyce stosowana w leczeniu zmarszczek.

Działanie: toksyna botulinowa działa w miejscu połączenia nerwów z mięśniami, blokując pobudzanie mięśni do skurczu, w związku z tym powoduje rozluźnienie mięśnia, zmniejsza siłę nieprawidłowych kurczów mięśniowych, wielkość nadmiernie przerośniętych mięśni i ból wywołany kurczami.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, w okresie ciąży i karmienia piersią; dzieciom, z wyjątkiem spastyczności (sztywności) w przebiegu mózgowego porażenia dziecięcego u dzieci dwuletnich i starszych; do stosowania w obrębie powieki dolnej; przy zakażeniu w obrębie mięśnia, do którego będzie wykonywane wstrzyknięcie; przy uogólnionych chorobach mięśni: m.in. miastenii, stwardnieniu zanikowym bocznym.

Współdziałanie: nie należy stosować równocześnie z linkomycyną (Lincocin, Neloren), antybiotykami aminoglikozydowymi (Garamycin, Gentamycin, Neomycinum, Netromycine), tetracykliną (Doxycyclinum, Tetracyclinum), spektynomycyną (Trobicin).

Dawkowanie: domięśniowe, miejsca wstrzyknięć i stosowane dawki dobiera lekarz; w leczeniu kurczu powiek i innych ogniskowych dystonii stosuje się jednorazowe wstrzyknięcie, po którym efekt występuje po około 3 dniach i utrzymuje się około 3 miesięcy, wstrzykiwania można powtarzać, nie przekraczając dawki 100 jednostek preparatu w ciągu 12 tygodni; w leczeniu kręczu karku widoczny efekt występuje około 2 tygodni po kuracji i utrzymuje się około 12 tygodni, wstrzyknięć leku dokonuje się co około 10 tygodni; w mózgowym porażeniu dziecięcym wstrzyknięcia leku stosuje się w mięśnie spastycznej (usztywnionej) kończyny i powtarza się po wygaśnięciu efektu poprzedniej dawki; w leczeniu zmarszczek czoła zauważalny efekt występuje po około tygodniu i utrzymuje się do 3-4 miesięcy.

Możliwe skutki uboczne: osłabienie mięśnia w miejscu wstrzyknięcia, wybroczyny w miejscu wstrzyknięcia; przy leczeniu kurczu powiek: opadnięcie i niedomykalność powieki, łzawienie i podrażnienie spojówek, światłowstręt, podwójne widzenie, podwinięcie powieki, zapalenie rogówki; przy leczeniu sztywności mięśni w przebiegu mózgowego porażenia dziecięcego: uogólnione osłabienie, przewracanie się, gorączka, dreszcze, bóle stawów; przy leczeniu kręczu karku: ból w miejscu wstrzyknięcia, rozległe zasinienie, zaburzenia połykania, nudności, bóle głowy.

Objawy przedawkowania: czasowy zanik siły mięśni odległych od miejsca wstrzyknięcia.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl