Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

TOLPERIS

Nazwa handlowa leku: TOLPERIS

Nazwa polska leku: TOLPERIZON

Nazwa międzynarodowa leku: Tolperisonum / Tolperisoni hydrochloridum

Nazwa anglojęzyczna leku: TOLPERISONE HYDROCHLORIDE

Postaci leku: Tolperis - tabletki powlekane 50 mg.

Wizytówka leku: Lek rozkurczający mięśnie szkieletowe.

Dostępność: Rp

Zalecany: we wszystkich stanach, w których występuje nadmierne napięcie mięśni - w stwardnieniu rozsianym, w mózgowym porażeniu dziecięcym, w chorobach mózgu powodujących porażenia kończyn ze wzmożonym napięciem mięśni, w porażeniach ze wzmożonym napięciem mięśni wynikających z uszkodzeń rdzenia kręgowego. Mydocalm jest niekiedy używany jako lek wspomagający w korzonkowych zespołach bólowych, w których występuje odczynowe wzmożenie napięcia mięśni grzbietu.

Działanie: zmniejsza napięcie mięśni poprzecznie prążkowanych (szkieletowych) poprzez oddziaływanie na przewodzenie impulsów w drogach nerwowych oraz przez oddziaływanie bezpośrednio na wybrane ośrodki w mózgu. Ponadto rozszerza naczynia krwionośne, działa słabo rozkurczowo na mięśnie gładkie narządów wewnętrznych oraz uspokajająco (przeciwlękowo).

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży, dzieciom poniżej 3. miesiąca życia; przy miastenii i ostrych chorobach infekcyjnych układu nerwowego.

Współdziałanie: nasila działanie innych leków rozkurczowych i obniżających ciśnienie krwi.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli 150-450 mg/dobę w 3 dawkach. Po uzyskaniu pełnej poprawy dawki zmniejsza się do dawki podtrzymującej ustalonej przez lekarza.

Możliwe skutki uboczne: jest z reguły dobrze tolerowany nawet podczas przewlekłego stosowania. Niekiedy może wystąpić suchość błony śluzowej jamy ustnej, uczucie pieczenia oczu, ból głowy, osłabienie i senność oraz objawy przypominające działanie alkoholu. Wyjątkowo - spadki ciśnienia tętniczego podczas zmiany pozycji na pionową.

Inne leki z tej grupy: Mydocalm, Tolperis.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl