Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

TRAMAHEXAL

Nazwa handlowa leku: TRAMAHEXAL

Nazwa polska leku: TRAMADOL

Nazwa międzynarodowa leku: Tramadoli hydrochloridum / Tramadolum

Nazwa anglojęzyczna leku: TRAMADOL

Postaci leku: Tramahexal - tabletki musujące 50 mg, roztwór doustny 100 mg/ml; Tramahexal 100 ID - tabletki o przedłużonym uwalnianiu 100 mg; Tramahexal 150 ID - tabletki o przedłużonym uwalnianiu 150 mg; Tramahexal 200 ID - tabletki o przedłużonym uwalnianiu 200 mg; T

Wizytówka leku: Lek przeciwbólowy.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną, podczas stosowania należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn; nie można pić alkoholu.

Zalecany: w ostrych i przewlekłych bólach różnego pochodzenia, np. w bólach pourazowych, pooperacyjnych, w stanach zapalnych narządu ruchu, w nerwobólach, w bólach spowodowanych nowotworem, w przygotowaniu do zabiegów operacyjnych.

Działanie: silne przeciwbólowe, poprzez wpływ na włókna nerwowe przewodzące uczucie bólu w obrębie mózgu. W niewielkim stopniu może spowodować uzależnienie, jednak ryzyko jest małe.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom poniżej 14 lat; przy zaburzeniach czynności wątroby i nerek, zatruciu alkoholem.

Współdziałanie: należy ostrożnie podawać razem z lekami uspokajającymi, nasennymi, innymi lekami przeciwbólowymi, lekami stosowanymi w chorobach psychicznych. Nie stosować z lekami hamującymi aktywność enzymu MAO (np. Aurorix, Mocloxil, Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres) i alkoholem.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle u dorosłych oraz młodzieży powyżej 14 roku życia doraźnie 1 tabletkę musującą 50 mg; w bólach przewlekłych: 2 razy na dobę 100-150 mg. Całkowita dawka dobowa nie powinna przekroczyć 400 mg, jednak wysokość dawki ustala lekarz w zależności od rodzaju i nasilenia bólu, wrażliwości chorego oraz rodzaju choroby podstawowej. W niewydolności wątroby lub nerek należy wydłużyć czas pomiędzy poszczególnymi dawkami. Tabletkę musującą należy rozpuścić w szklance wody; lek można przyjmować niezależnie od posiłków. Tabletki o przedłużonym uwalnianiu stosuje się co 12 godzin po 1 tabletce 100 mg, w razie potrzeby po 150 mg lub 200 mg, nie przekraczając dawki 400 mg na dobę. Tabletki należy połykać w całości; lek można przyjmować niezależnie od posiłków. Roztwór doustny - dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia: 20 kropli jednorazowo czyli 50 mg tramadolu, jeśli trzeba dawkę można powtórzyć po upływie około godziny; nie należy przekraczać dawki 400 mg na dobę czyli 160 kropli. Dzieci od 2 do 12 roku życia: jedna dawka leku wynosi od 1 do 2 mg na każdy kilogram masy ciała dziecka, nie więcej niż 8 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę. Krople można stosować na cukrze lub z niewielką ilością wody, niezależnie od posiłków. Roztwór do wstrzykiwań: domięśniowo, dożylnie, podskórnie lub we wlewie, całkowita dawka dobowa nie powinna przekroczyć 400 mg, jednak wysokość dawki ustala lekarz w zależności od rodzaju i nasilenia bólu. Uwaga: szczególną ostrożność należy zachować u chorych po urazach głowy, u chorych z zaburzeniami świadomości, upośledzeniem oddychania oraz u osób uzależnionych od opioidów.

Możliwe skutki uboczne: zawroty głowy, oszołomienie, pocenie się, suchość błony śluzowej jamy ustnej, nudności, wymioty, rzadko zaburzenia czynności układu krążenia. u chorych z nadciśnieniem może spowodować obniżenie ciśnienia krwi.

Inne leki z tej grupy: Adamon SR 50, SR 100, SR 150, SR 200; Noax Uno; Poltram, Poltram 50, 100; Poltram Retard 100, 150, 200; Tralgit; Tramadol; Tramadol Retard; Tramadol-Stada; Tramahexal, Tramahexal 50, 100; Tramahexal 100 ID, 150 ID, 200 ID; Tramal, Tramal Retard 100, 150,

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl