Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

EXACYL

Nazwa handlowa leku: EXACYL

Nazwa polska leku: TRANEKSAMOWY KWAS

Nazwa międzynarodowa leku: Acidum tranexamicum

Nazwa anglojęzyczna leku: TRANEXAMID ACID

Postaci leku: Exacyl - tabletki powlekane 500 mg, roztwór doustny 1 g/10 ml, roztwór do wstrzykiwań dożylnych 100 mg/ml.

Wizytówka leku: Lek hamujący krwawienie.

Dostępność: Rp

Zalecany: zapobiegawczo i leczniczo w zaburzeniach krzepnięcia krwi (skazach krwotocznych), w krwawieniach pochodzenia chirurgicznego (zmniejsza krwotoki pooperacyjne). Ponadto ma zastosowanie w chorobie wrzodowej żołądka, nadmiernych krwawieniach miesiączkowych, w krwiomoczu i innych rodzajach krwawień z dróg moczowych.

Działanie: przeciwkrwotoczne poprzez zahamowanie naturalnego procesu rozpuszczania wytworzonego już skrzepu; podwyższa stężenie we krwi fibrynogenu - podstawowego czynnika tworzącego skrzep.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży; przy znacznym upośledzeniu czynności nerek, przy silnych krwawieniach z dróg moczowych (niebezpieczeństwo nadmiernego krzepnięcia krwi wydalanej z moczem pod wpływem leku wydalanego z moczem). Inne przeciwwskazania do stosowania leku to zmiany zakrzepowe w tętnicach lub żyłach.

Współdziałanie: witamina K zwiększa siłę działanie leku; przy stosowaniu doustnych środków antykoncepcyjnych zwiększa się ryzyko powstania zakrzepów.

Dawkowanie: doustne, dorośli 2-4 g na dobę w dawkach podzielonych; dzieci 20 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę. Dożylne - dorośli 2-4 g na dobę w dawkach podzielonych w powolnych wstrzyknięciach (ok. 1 ml na minutę), dzieci 20 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę. Przy niewydolności nerek należy zmniejszyć dawki zarówno stosowane doustnie jak i dożylnie.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl