Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

TRAVATAN

Nazwa handlowa leku: TRAVATAN

Nazwa polska leku: TRAWOPROST

Nazwa międzynarodowa leku: Travoprostum

Nazwa anglojęzyczna leku: Travoprost

Postaci leku: Travatan - krople do oczu 40 mcg/ml.

Wizytówka leku: Lek przeciw jaskrze.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Po zastosowaniu może wystąpić przemijający okres nieostrego widzenia, dlatego należy zachować ostrożność w przypadku obsługi pojazdów i narzędzi mechanicznych.

Zalecany: nadciśnienie wewnątrzgałkowe; jaskra z otwartym kątem przesączania, zwłaszcza przy nietolerancji lub nieskuteczności innych leków.

Działanie: obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe, nasilając odpływ cieczy wodnistej z gałki ocznej; nie wpływa na jej produkcję, nie zaburza mechanizmu akomodacji ani nie wpływa na szerokość źrenic; obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego następuje po 2 godzinach i utrzymuje się co najmniej przez 24 godziny.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; w okresie ciąży i karmienia piersią; dzieciom i młodzieży do 18 roku życia. Ostrożnie stosować u pacjentów z afakią i pseudoafakią (z soczewkami wszczepionymi do przedniej komory oka), przy współistniejącym procesie zapalnym w obrębie gałki ocznej, przy jaskrze zapalnej, jaskrze barwnikowej, jaskrze naczyniowej, jaskrze z zamkniętym kątem przesączania, jaskrze wrodzonej, u pacjentów z astmą oraz gdy w przeszłości występował obrzęk plamki żółtej. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję podczas kuracji.

Dawkowanie: dospojówkowo, wg zaleceń lekarza, zazwyczaj 1 kropla roztworu raz na dobę, wieczorem, do chorego oka. Przed zakropleniem należy wyjąć soczewki kontaktowe i przemyć oko; soczewki można założyć po około 15 minutach od zakroplenia. Jeśli równolegle stosowane są inne leki, należy je zakraplać co najmniej 5 minut po zastosowaniu trawoprostu. Należy unikać kontaktu leku ze skórą. Pacjenci z zespołem suchego oka stosujący lek powinni być pod stałą opieką okulisty.

Możliwe skutki uboczne: pieczenie, swędzenie, łzawienie oka, nieostre widzenie, światłowstręt, ból gałki ocznej, przekrwienie spojówki i twardówki, uczucie obecności ciała obcego, suchość oka, zapalenie spojówki, obrzęk plamki żółtej, bardzo powolna, ale mogąca ulec utrwaleniu, zmiana koloru tęczówek, rzadziej: reakcje nadwrażliwości, zmiany grubości i długości rzęs, torbielowaty obrzęk plamki nerwu wzrokowego, zapalenie tęczówki lub błony naczyniowej przedniej części gałki ocznej; mogą wystąpić bóle głowy, spadki ciśnienia tętniczego i zwolnienie rytmu serca.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl