Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

ATREDERM

Nazwa handlowa leku: ATREDERM

Nazwa polska leku: TRETINOINA + TOKOFEROL

Nazwa międzynarodowa leku: Tretinoinum + Tocopherolum

Nazwa anglojęzyczna leku: TRETINOIN + TOCOPHEROL

Postaci leku: Atrederm - płyn do stosowania na skórę 0,025% (0,25 mg/ml tretinoiny i 0,05 mg/ml tokoferolu); 0,05% (0,5 mg tretinoiny i 0,1 mg tokoferolu) i 0,1% (1,0 mg tretinoiny i 0,2 mg tokoferolu).

Wizytówka leku: Lek przeciwtrądzikowy, do użytku zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Zalecany: w trądziku pospolitym i chorobach skóry przebiegających z nadmiernym rogowaceniem naskórka (dyskeratozach).

Działanie: złuszczające naskórek co powoduje zmniejszenie ilości zaskórników i stanu zapalnego, co z kolei hamuje tworzenie się nowych zaskórników i normalizuje rogowacenie mieszków włosowych; zmniejsza ilość wytwarzanego łoju oraz ułatwia jego wydzielanie.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub jego składniki, w okresie ciąży i karmienia piersią; przy trądziku różowatym i chorobach skóry o innej przyczynie (np. przy podejrzeniu podłoża alergicznego).

Dawkowanie: miejscowe, wg zaleceń lekarza; leczenie trwa zazwyczaj 6-14 tygodni; umytą i osuszoną skórę smaruje się cienką warstwą płynu początkowo na noc, a następnie, przy braku objawów podrażnienia skóry, 2 razy dziennie. Należy unikać stosowania leku na błony śluzowe i do oka oraz wystawiania miejsc smarowanych płynem na słońce. Nie stosować równocześnie innych leków złuszczających naskórek.

Możliwe skutki uboczne: niekiedy może wystąpić nieznaczne zaczerwienienie i złuszczenie skóry nieupoważniające do przerwania leczenia; leczenie należy przerwać jedynie po wystąpieniu objawów uczulenia (wysypki, obrzęku, pęcherzy).

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl