Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

PARKOPAN

Nazwa handlowa leku: PARKOPAN

Nazwa polska leku: TRIHEXYFENIDYL

Nazwa międzynarodowa leku: Trihexyphenidyli hydrochloridum

Nazwa anglojęzyczna leku: TRIHEXYPHENIDIL HYDROCHLORIDE

Postaci leku: Parkopan 2 - tabletki 2 mg; Parkopan 5 - tabletki 5 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciw chorobie Parkinsona.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną, podczas stosowania należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn; nie można pić alkoholu.

Zalecany: w chorobie Parkinsona, w pierwszym okresie choroby lub później, jako lek uzupełniający. Stosowany jest również w stanach, w których konieczne jest zmniejszenie patologicznego napięcia mięśni lub drżenia, szczególnie w objawach zbliżonych do choroby Parkinsona, występujących w miażdżycy lub jako uboczny objaw stosowania niektórych leków oraz po urazach mózgu.

Działanie: hamuje przewodzenie nerwowe pomiędzy włóknami nerwowymi w mózgu i w obwodowym układzie nerwowym, gdzie przekaźnikiem jest związek chemiczny - acetylocholina. Działa podobnie do innego leku - atropiny (Atropinum, Bellergot, Reasec, Tolargin), lecz jego działanie na obwodowy układ nerwowy jest słabsze. W małych dawkach wpływa lekko hamująco na układ nerwowy, w dużych wpływa pobudzająco. Zmniejsza drżenie mięśniowe, znosi nadmierne napięcie mięśni prążkowanych (szkieletowych) oraz gładkich (narządów wewnętrznych). W umiarkowanym stopniu zmniejsza ślinotok, zwiększa częstość tętna, rozszerza źrenice.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią; przy jaskrze, zaburzeniach rytmu serca, przy chorobie wieńcowej, zaburzeniach w oddawaniu moczu szczególnie na skutek przerostu gruczołu krokowego, przy megacolon, upośledzeniu czynności wątroby i nerek.

Współdziałanie: amantadyna (np. Amantix, Viregyt), chinidyna (Chinidinum), neuroleptyki (np. Fenactil, Haloperidol, Mirenil, Thioridazin), leki przeciwdepresyjne, takie jak Amitriptylinum, Imipramin, Sinequan, potęgują działanie Parkopanu. Metoklopramid (Cerucal, Metoclopramidum) działa przeciwstawnie.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle 1-2 mg na dobę w dawkach podzielonych, stopniowo zwiększając co kilka dni do 6-10 mg na dobę, maksymalnie 12-15 mg w 3-4 dawkach podzielonych.

Możliwe skutki uboczne: suchość błony śluzowej jamy ustnej, zaburzenia widzenia, rozszerzenie źrenic, zatrzymanie lub zmniejszenie ilości oddawanego moczu, zaparcie, przyspieszenie czynności serca, światłowstręt, zaczerwienienie skóry, zaburzenia regulacji ciśnienia krwi w pozycji stojącej objawiające się omdleniami, halucynacje, zamroczenie, zawroty głowy.

Objawy przedawkowania: w początkowym okresie podniecenie ruchowe i psychiczne, niedowidzenie i światłowstręt, rozszerzenie źrenic, silny ból oczu, suchość błony śluzowej jamy ustnej, zahamowanie pocenia, zaczerwienienie skóry, utrudnione połykanie, gorączka, zaparcie, utrudnion

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl