Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

UROTRIM

Nazwa handlowa leku: UROTRIM

Nazwa polska leku: TRIMETOPRYM

Nazwa międzynarodowa leku: Trimethoprimum

Nazwa anglojęzyczna leku: Trimethoprim

Postaci leku: Urotrim - tabletki powlekane 100 mg i 200 mg, zawiesina doustna: 50 mg/5 ml.

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny.

Dostępność: Rp

Zalecany: w zakażeniach bakteryjnych drobnoustrojami wrażliwymi na lek - w ostrych zakażeniach dróg moczowych, jako profilaktyka nawracających zakażeń dróg moczowych, w zakażeniach przewodu pokarmowego (m.in. biegunkach, durze brzusznym), w atypowym zapaleniu płuc wywołanym przez Pneumocystis carinii.

Działanie: jest chemioterapeutykiem o szerokim działaniu bakteriobójczym, działającym głównie na drobnoustroje chorobotwórcze dróg moczowych i pierwotniaka Pneumocystis carinii wywołującego zapalenia płuc u osób z obniżoną odpornością. Przenika do żółci, płynu mózgowo-rdzeniowego, płuc, wydzieliny pochwy, gruczołu krokowego, szpiku kostnego, mleka matki.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; w okresie ciąży i karmienia piersią (chyba, że lekarz uzna to za konieczne), przy niewydolności nerek lub wątroby, zaburzeniach czynności szpiku kostnego, niedokrwistości megaloblastycznej (tj. z dużą krwinką).

Współdziałanie: nie należy łączyć leku z fenytoiną (Epanutin, Phenytoinum) i z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi (m.in. Acenocumarol, Sintrom, Syncumar), glikozydami naparstnicy (Bemecor, Digoxin, Landicor, Medigox), cyklosporyną (Equoral, Gengraf, Sandimmun). Ryfampicyna (Rifamazid, Rifampicyna) może wpływać na wzrost stężenia leku i zwiększenie siły jego działania. Lek może osłabiać skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych (np. Loveston, Trinovum, Triquilar, Trisiston) i nasilać niedobory kwasu foliowego

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle w ostrych zakażeniach dróg moczowych dorosłym i dzieciom powyżej 12 roku życia 150-200 mg 2 razy na dobę przez 1-2 tygodnie; w leczeniu i profilaktyce zakażeń nawracających: 100 mg raz na dobę, wieczorem przez okres od 6 tygodni do kilku miesięcy; dzieciom od 3 miesiąca życia do 12 roku życia: 6 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę w 2 dawkach przez 1-2 tygodnie w leczeniu ostrych zakażeń lub 1-2 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę w 1 dawce (wieczorem) w leczeniu i profilaktyce zakażeń nawracających, kuracja powinna trwać wówczas 6 tygodni do kilku miesięcy. U chorych z niewydolnością nerek należy odpowiednio zmodyfikować dawkowanie.

Możliwe skutki uboczne: wymioty, bóle brzucha, biegunka; czasami objawy uczuleniowe, np. wysypka skórna, rumień grudkowo-plamisty, pokrzywka, nadwrażliwość na światło, bardzo rzadko zespół Stevens-Johnsona i wstrząs anafilaktyczny, bóle głowy; nadkażenie drożdżakami; rzadko dochodzi do przejściowego, łagodnego zwiększenia poziomu enzymów wątrobowych i fosfatazy zasadowej oraz przejściowego spadku ilości białych krwinek; bardzo rzadko obserwowano zapalenie błony śluzowej żołądka i jelit (tzw. rzekomobłoniaste zapalenie jelit). Przy pojawieniu się objawów uczuleniowych należy odstawić lek.

Inne leki z tej grupy: Trimesan, Urotrim.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl