Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

SIRDALUD

Nazwa handlowa leku: SIRDALUD

Nazwa polska leku: TYZANIDYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Tizanidinum

Nazwa anglojęzyczna leku: TIZANIDINE

Postaci leku: Sirdalud - tabletki 4 mg; Sirdalud MR - kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu, twarde 6 mg.

Wizytówka leku: Lek rozkurczający mięśnie szkieletowe.

Dostępność: Rp

Zalecany: tabletki: w bolesnych skurczach mięśni na tle schorzeń kręgosłupa, zmian pooperacyjnych, w zapaleniu stawu biodrowego. Kapsułki MR: w skurczach mięśniowych pochodzenia rdzeniowego lub mózgowego, np. w stwardnieniu rozsianym, chorobach zwyrodnieniowych rdzenia kręgowego, stanach po udarze mózgu, porażeniu mózgowym.

Działanie: objawowe, zmniejsza napięcie mięśni szkieletowych wpływając na przewodnictwo bodźców nerwowych na poziomie rdzenia kręgowego. Wykazuje korzystne działanie w bolesnych skurczach mięśni, nie likwiduje jednakże na stałe wzmożonego napięcia mięśniowego.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom; przy chorobach wątroby, ostrożnie stosuje się przy niewydolności krążenia, chorobie niedokrwiennej serca (wieńcowej), zaburzeniach czynności nerek.

Współdziałanie: z lekami obniżającymi ciśnienie i preparatami moczopędnymi może doprowadzić do nadmiernego spadku ciśnienia krwi i zwolnienia akcji serca, nie należy łączyć z alkoholem i lekami uspokajającymi.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; tabletki zwykle początkowo 6 mg na dobę w trzech dawkach podzielonych; stopniowo w odstępach kilkudniowych można zwiększać aż do 24 mg na dobę podzielonych na 3-4 dawki. Nie należy przekraczać dawki dziennej 36 mg. Kapsułki MR: zwykle 2 kapsułki (12 mg) raz na dobę; początkowo 1 kapsułkę dziennie; dawkę stopniowo w odstępach kilkudniowych można zwiększyć aż do 24 mg na dobę.

Możliwe skutki uboczne: senność, zmęczenie, osłabienie i zawroty głowy, wysychanie ust, nudności, dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, obniżenie ciśnienia krwi. Przy wysokich dawkach: bezsenność, spadki ciśnienia, zwolnienie akcji serca.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl