Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

TRAVOCORT

Nazwa handlowa leku: TRAVOCORT

Nazwa polska leku: WALERIANIAN DIFLUKORTOLONU + AZOTAN IZOKONAZOLU

Nazwa międzynarodowa leku: Diflucortoloni valeras + Isoconazol nitras

Nazwa anglojęzyczna leku: Diflucortolon + Isoconazol

Postaci leku: Travocort - krem 1 mg/g diflukortolonu i 10 mg/g izokonazolu.

Wizytówka leku: Lek hormonalny i przeciwgrzybiczy, do stosowania zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Podmiot odpowiedzialny: Schering Hellas A.E.

Zalecany: w chorobach skóry z nadkażeniem grzybiczym lub bakteryjnym, postaci skórnej łuszczycy, łojotokowym zapaleniu skóry, wyprysku, alergii kontaktowej.

Działanie: zawarty w preparacie syntetyczny hormon kory nadnerczy (diflukortolon) ma działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i przeciwalergiczne - łagodzi świąd i zaczerwienienie towarzyszące zmianom skórnym; izokonazol działa przeciwgrzybiczo, nie wchłania się przez skórę.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na składniki leku; w okresie ciąży i karmienia piersią; noworodkom i niemowlętom; nie należy stosować w ropnych (bakteryjnych), wirusowych (opryszczka) oraz gruźliczych zakażeniach skóry, ponieważ zmniejsza odporność miejscową i może doprowadzić do rozszerzenia się zakażenia. Nie stosować w nowotworach skóry, stanach przedrakowych oraz innych zmianach skórnych, takich jak: trądzik pospolity, trądzik różowaty, zapalenie kącików ust, zapalenie czerwieni wargowej, odczyny poszczepienne, atrofia (zanik) skóry, świąd odbytu a także przy perforacji błony bębenkowej podczas zapalenia ucha zewnętrznego. Należy unikać częstego stosowania na duże powierzchnie skóry - lek może wchłonąć się do organizmu i wywołać działania uboczne mogące wystąpić przy doustnym podawaniu hormonów steroidowych (zob. Encorton).

Dawkowanie: zewnętrzne, wg zaleceń lekarza; zwykle powierzchnie zajęte zmianami, po ich uprzednim umyciu i oczyszczeniu, należy smarować cienką warstwą preparatu 2 razy dziennie. W przypadku grzybicy przestrzeni międzypalcowych producent zaleca wkładanie między palce kawałków gazy posmarowanej kremem. Należy uważać, by lek nie dostał się do oka. Nie należy stosować leku dłużej niż dwa tygodnie.

Możliwe skutki uboczne: miejscowe: reakcje uczuleniowe, świąd skóry lub jej zanik, nadmierny łojotok; trądzik posteroidowy, rozstępy, zmiany skórne, rozszerzenie naczyń krwionośnych w skórze, nadmierny porost włosów, przebarwienia skóry, zaostrzenie zmian łuszczycowych, nawet do łuszczycy uogólnionej; rzadko inne skutki uboczne użycia glikokortykosteroidów (zobacz Encorton).

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl