Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

CONVULEX

Nazwa handlowa leku: CONVULEX

Nazwa polska leku: WALPROINOWY KWAS

Nazwa międzynarodowa leku: Acidum valproicum

Nazwa anglojęzyczna leku: VALPROIC ACID

Postaci leku: Convulex - kapsułki 500 mg, syrop 50 mg/ml; Convulex 150 - kapsułki 150 mg, Convulex 300 - kapsułki 300 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwpadaczkowy.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną, podczas stosowania należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn; nie można pić alkoholu.

Zalecany: we wszystkich postaciach padaczki. Jest podstawowym lekiem stosowanym w napadach pierwotnie uogólnionych, tj. w napadach małych i dużych zarówno u dzieci jak i u dorosłych, szczególnie w napadach nieświadomości. Słabsze działanie wykazuje w napadach częściowych. Zaobserwowano pozytywne działanie leku na ruchy mimowolne i tiki. W znacznej części przypadków nie wystarcza jednak podanie kwasu walproinowego jako jedynego leku dla uzyskania pełnego efektu zapobiegającego napadom.

Działanie: jest lekiem przeciwdrgawkowym, który wpływa na biochemię komórek mózgu. Nie działa na aktywność ogniska, które pierwotnie jest przyczyną drgawek, ale hamuje szerzenie się nieprawidłowych wyładowań w ośrodkowym układzie nerwowym (mózgu). Przenika przez łożysko do płodu i do mleka matki.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek oraz na salicylany (Aspirin, Asprocol, Polopiryna, Sachol, Salicylamidum), podczas ciąży i karmienia piersią. Inne przeciwwskazania do stosowania leku to ostre i przewlekłe zapalenie wątroby i trzustki, zaburzenia krzepliwości krwi, uszkodzenie szpiku kostnego.

Współdziałanie: wzmaga działanie fenobarbitalu (Luminalum) oraz innych leków działających na ośrodkowy układ nerwowy - uspokajających, nasennych, przeciwdepresyjnych. Stosowany razem z aspiryną i pochodnymi (Aspirin, Asprocol, Polopiryna, Sachol, Salicylamidum) oraz z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi zwiększa skłonność do krwawień.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli i młodzież powyżej 15 lat w pierwszym tygodniu 15 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę, stopniowo zwiększając dawkę o 5-10 mg na kilogram masy ciała co tydzień do czasu ustąpienia objawów. Zwykle dawka lecznicza wynosi 30 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę. Podawać rano i wieczorem podczas jedzenia. Dzieci poniżej 15 lat ściśle wg zaleceń lekarza pediatry. U chorych w podeszłym wieku stosuje się mniejsze dawki. Podczas leczenia skojarzonego z innymi lekami przeciwpadaczkowymi podawanie rozpoczyna się od małych dawek, a następnie zwiększa do uzyskania optymalnego efektu.

Możliwe skutki uboczne: jest mało toksyczny; może spowodować zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: zmniejszenie łaknienia, nudności, wymioty, biegunkę, bóle brzucha, zaburzenia czynności wątroby i trzustki (przy ostrym bólu brzucha należy wykluczyć zapalenie trzustki); rzadziej grozi przejściowe wypadanie włosów, wysypki skórne, drżenia, senność, niekiedy pobudzenie, spadek ilości krwinek płytkowych (zaburzenia krzepliwości krwi), zaburzenia miesiączkowania, przyrost masy ciała. Podczas leczenia należy kontrolować czynność wątroby.

Inne leki z tej grupy: Convulex, Convulex 150, 300, Depakine, Depakine 200, Depakine Chrono 300, 500, Depakine Chronosphere 100, 250, 500, 750, 1000, Dipromal, Orfiril, Orfiril 150, 300, Orfiril 300 retard, Orfiril 600, Orfiril Long 150, 300, 500, 1000.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl