Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

OSTRAM

Nazwa handlowa leku: OSTRAM

Nazwa polska leku: WAPNIA FOSFORAN

Nazwa międzynarodowa leku: Calcii phosphas

Nazwa anglojęzyczna leku: Calcium phosphate

Postaci leku: Ostram - proszek do przygotowywania zawiesiny 600 mg wapnia lub 1200 mg wapnia.

Wizytówka leku: Lek regulujący gospodarkę wapniowo-fosforanową.

Dostępność: Rp

Zalecany: w stanach niedoboru wapnia w organizmie, w ciąży i okresie karmienia piersią jako źródło wapnia, dzieciom w okresie intensywnego wzrostu, pomocniczo w regeneracji po złamaniach oraz w osteoporozie (zarówno pierwotnej jak i wtórnej, tj. występującej po stosowaniu glikokortykosteroidów, po długotrwałym unieruchomieniu, po złamaniach, w przebiegu innych chorób).

Działanie: wapń bierze udział w procesie kostnienia, w przewodzeniu pobudzeń nerwowych, w procesie kurczenia się mięśni oraz w procesie krzepnięcia krwi, powoduje uszczelnienie ścian najmniejszych naczyń krwionośnych (naczyń włosowatych), co zmniejsza “przeciekanie przez nie płynu (wysięk do tkanek) - przyczynę obrzęków zapalnych i uczuleniowych oraz wysięków zapalnych, np. do przewodów nosa (wysięk kataralny). Wapń jako lek ma działanie przeciwzapalne, przeciwuczuleniowe oraz przeciwkrwotoczne.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; przy hiperkalcemii (stanach z podwyższonym stężeniem wapnia we krwi); współistnieniu lub skłonnościach do kamicy nerkowej, niewydolności nerek.

Współdziałanie: przy stosowaniu leku równocześnie z tetracyklinami (Doxycyclinum, Tetracyclinum) lub solami żelaza (np. Ascofer, Hemofer, Tardyferon) należy zachować 3 godzinny odstęp pomiędzy lekami. Ostrożnie stosować podczas leczenia witaminą D. Nie należy stosować jednocześnie z glikozydami naparstnicy (Bemecor, Digoxin, Landicor, Medigox) - wapń może nasilać ich działanie powodując zaburzenia rytmu serca.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza, dorośli zazwyczaj 1 saszetkę leku 1200 mg raz dziennie; dzieci do piątego roku życia 300 mg; dzieci powyżej 5 roku życia - w zależności od zapotrzebowania 600 - 1200 mg leku raz dziennie. Lek należy przyjmować przed posiłkiem, rozpuszczając odpowiednią ilość proszku w wodzie do otrzymania zawiesiny.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl