Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

VELAFAX

Nazwa handlowa leku: VELAFAX

Nazwa polska leku: WENLAFAKSYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Venlafaxinum

Nazwa anglojęzyczna leku: VENLAFAXINE

Postaci leku: Velafax - tabletki 37,5 mg, 75 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwdepresyjny i przeciwlękowy.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn; nie wolno pić alkoholu.

Zalecany: w stanach depresyjnych z niepokojem lub pobudzeniem psychicznym; w depresjach tzw. endogennych (o nieustalonym pochodzeniu), w depresjach z komponentą lękową, w zapobieganiu nawrotom depresji, w lęku uogólnionym, w lęku napadowym.

Działanie: silne przeciwdepresyjne, średnio silne uspokajające oraz przeciwlękowe i poprawiające aktywność życiową. Poprzez wpływ na przekaźnictwo nerwowe w mózgu korzystnie działa na nastrój.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; w okresie ciąży i karmienia piersią; u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat; u pacjentów leczonych obecnie lub w trakcie ostatnich 2 tygodni lekami hamującymi aktywność enzymu MAO (Aurorix, Mocloxil, Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres). Należy zachować ostrożność u chorych z niewydolnością nerek, wątroby, padaczką lub drgawkami występującymi w przeszłości. Ostrożnie u osób z chorobami serca oraz u osób w podeszłym wieku. Kobiety w wieku rozrodczym powinny zadbać o skuteczną antykoncepcję podczas stosowania leku.

Współdziałanie: ostrożnie przy jednoczesnym stosowaniu cymetydyny (Altramet, Cimetidinum). Nie stosować równocześnie z lekami hamującymi aktywność enzymu MAO (Aurorix, Mocloxil, Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres) oraz do dwóch tygodni od ich odstawienia. Natomiast leczenie tymi lekami można rozpocząć w 7 dni po zakończeniu leczenia Efectinem.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza, zazwyczaj początkowo 75 mg na dobę (w dwóch dawkach po 37,5 mg), w razie potrzeby dawkę można zwiększyć do 150 mg na dobę w dwóch dawkach po 75 mg. W ciężkich przypadkach dawkę można stopniowo zwiększać o 75 mg w odstępach dwu- trzydniowych do maksymalnej dawki dobowej wynoszącej 375 mg. Tabletki należy połykać w całości, podczas jedzenia. Po zakończeniu terapii lek należy odstawiać stopniowo.

Możliwe skutki uboczne: skórne odczyny alergiczne: zaczerwienienie, wysypki, świąd i pieczenie skóry; bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia, wahania nastroju, lęki, zaburzenia snu, uczucie osłabienia, impotencja, zaburzenia ejakulacji i orgazmu; zaburzenia w oddawaniu moczu, wzrost masy ciała, wzrost stężenia cholesterolu, wzrost enzymów wątrobowych, wzrost ciśnienia tętniczego, nadmierne spadki ciśnienia przy zmianie pozycji ciała na pionową - tzw. hipotonia ortostatyczna; suchość w ustach, brak apetytu, zaparcia, wzdęcia, nudności, wymioty; drżenie mięśniowe, drgawki.

Objawy przedawkowania: nadmierna senność, aż do śpiączki, drgawki, nadmierne zwolnienie lub pobudzenie czynności serca.

Inne leki z tej grupy: Alventa; Efectin ER 37,5, 75, 150; Symfaxin ER; Velafax, Velafax XL; Velaxin; Venlafaxin-ratiopharm; Venlax; Venlectine.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl