Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

VITAMINUM A+D3

Nazwa handlowa leku: VITAMINUM A+D3

Nazwa polska leku: WITAMINA A + D3

Nazwa międzynarodowa leku: Retinolum + Colecalciferolum

Nazwa anglojęzyczna leku: Retinol + Colecalciferol

Postaci leku: Vitaminum A 2000+ D3 400 - kapsułki elastyczne; Vitaminum A+ D3 - kapsułki (witamina A 2000 j.m. i witamina D3 1000 j.m.) (Rp); Vitaminum A+ D3 - płyn doustny (witamina A 20000 j.m. i witamina D3 10000 j.m.) (Rp).

Wizytówka leku: Witaminy.

Dostępność: Bez recepty/Rp

Zalecany: w zapobieganiu krzywicy i niedorozwojowi fizycznemu dzieci, w okresie rekonwalescencji dzieci i dorosłych, w chorobach skóry i błon śluzowych.

Działanie: zależy od sumy działania składników. Witamina D3 jest aktywnym czynnikiem przeciwkrzywiczym, reguluje wchłanianie, przyswajanie, wbudowywanie do kości i wydalanie wapnia oraz fosforu (niedobór witaminy D3 powoduje krzywicę). Witamina A jest niezbędnym czynnikiem pobudzającym wzrost organizmu, zwłaszcza w pierwszych latach życia, bierze udział w procesie widzenia - związana z białkiem tworzy czerwień wzrokową pręcików siatkówki czyli rodopsynę, która decyduje o widzeniu o zmierzchu, bierze udział w procesie prawidłowego wzrostu nabłonka błon śluzowych i naskórka oraz w wielu przemianach biochemicznych zachodzących w organizmie - w przemianach białek, cukrów oraz niektórych hormonów, w tym hormonów tarczycy. Duże dawki witaminy A podawane w czasie ciąży mogą spowodować uszkodzenie płodu.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub jego składniki; przy nadmiarze witaminy A i/lub D w organizmie, przy hiperkalcemii (nadmiarze wapnia w surowicy krwi), ostrej niewydolności nerek; nie stosuje się dużych dawek w ciąży.

Współdziałanie: płynna parafina upośledza wchłanianie witaminy A i D z przewodu pokarmowego. Podobnie działa cholestyramina (Cholestyraminum, Questran), kolestipol (Colestid), neomycyna (Neomycinum). Związki wapnia i leki moczopędne tiazydowe (np. Hydrochlorothiazidum, Clopamid, Tertensif, Tialorid) mogą prowadzić do powstania nadmiaru wapnia w surowicy krwi (hiperkalcemii). Preparat może wzmagać działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych (m.in. Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar) oraz niekorzystne oddziaływanie glikozydów naparstnicy (Bemecor, Digoxin, Landicor, Medigox).

Dawkowanie: doustne, dorośli 3 razy dziennie 1 kapsułkę, z niewielką ilością płynu w czasie posiłku. Dzieci - zapobiegawczo: od 2. roku życia 1 kapsułkę dziennie podczas posiłku. Płyn doustny, profilaktycznie: dorośli dwa razy dziennie po 3 krople, niemowlęta od 2. miesiąca do roku 2 krople dziennie, dzieci od 2. roku życia - 3 krople dziennie.

Możliwe skutki uboczne: po dużych dawkach mogą wystąpić zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, nadmiar wapnia we krwi, niekiedy pod wpływem długotrwałego przedawkowywania może wystąpić zwapnienie nerek oraz objawy zatrucia witaminą A lub D.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl