Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

VITAMINUM A

Nazwa handlowa leku: VITAMINUM A

Nazwa polska leku: WITAMINA A, RETINOL

Nazwa międzynarodowa leku: Retinolum

Nazwa anglojęzyczna leku: RETINOL

Postaci leku: Vitaminum A - kapsułki elastyczne 6000 j.m.; Vitaminum A 2500 - kapsułki elastyczne 2500 j.m; Vitaminum A - kapsułki 12 000 j.m. (Rp); Vitaminum A 10 000 - kapsułki elastyczne 10 000 j.m. (Rp); Vitaminum A - krople doustne 45 000 j.m./ml (Rp); Vitaminum A

Wizytówka leku: Witamina A.

Dostępność: Bez recepty/Rp

Zalecany: w niedoborach witaminy A, w ślepocie zmierzchowej, wysuszeniu spojówek oraz owrzodzeniach rogówki, w chorobach skóry z nadmiernym rogowaceniem i łuszczeniem naskórka, w rybiej łusce, w erytrodermii ichtiotycznej wrodzonej, w rogowcu dłoni i stóp, w rogowaceniu mieszkowym, w chorobie Dariera, w łuszczycy, w łysieniu plackowatym rzekomym, w łojotoku i zapaleniu łojotokowym skóry, w trądziku pospolitym, w przewlekłych nieżytach dróg oddechowych i przewodu pokarmowego, w chorobach wątroby i dróg żółciowych, w kamicy nerkowej. W niektórych chorobach skóry i oczu witamina A może być stosowana miejscowo w postaci maści lub kropli do oczu. Witamina A stosowana bywa również przy utrudnieniach wchłaniania witamin, np. w zespołach złego wchłaniania (sprue, celiakia) oraz przy nadmiernym i długotrwałym przyjmowaniu parafiny jako środka przeczyszczającego.

Działanie: jest niezbędnym czynnikiem pobudzającym rozwój organizmu, zwłaszcza w pierwszych latach życia, bierze udział w procesie widzenia - związana z białkiem tworzy czerwień wzrokową pręcików siatkówki czyli rodopsynę, która decyduje o widzeniu o zmierzchu, bierze udział w procesie prawidłowego wzrostu nabłonka błon śluzowych i naskórka oraz w wielu przemianach biochemicznych zachodzących w organizmie - w przemianach białek, cukrów oraz niektórych hormonów, w tym hormonów tarczycy. Niedobór witaminy A powoduje głównie tzw. kurzą ślepotę, zwyrodnienie nabłonka błon śluzowych układu oddechowego i moczowego prowadzące do zakażeń, zwyrodnienie nabłonka spojówek powodujące ich wysuszenie, owrzodzenie i rozpad rogówki oraz zmiany zwyrodnieniowe naskórka. Duże dawki witaminy A podawane w czasie ciąży mogą spowodować uszkodzenie płodu.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; przy nadmiarze witaminy A w organizmie; w ciąży i podczas karmienia piersią stosować tylko, jeśli zaleci lekarz.

Współdziałanie: płynna parafina upośledza wchłanianie witaminy z przewodu pokarmowego. Podobnie działa cholestyramina (Cholestyraminum, Questran), neomycyna (Neomycinum). Duże dawki witaminy A mogą nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych (m.in. Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar).

Dawkowanie: doustne: dorośli zapobiegawczo 2500-5000 j.m. na dobę, leczniczo 12 000-100 000 j.m. na dobę. Dzieci: zapobiegawczo od 4. roku życia 2000-5000 j.m. na dobę, leczniczo od 4. roku życia 12 000-24 000 j.m. na dobę.

Możliwe skutki uboczne: występują wyłącznie przy przedawkowaniu.

Objawy przedawkowania: przedawkowanie przewlekłe - objawy zmęczenia, drażliwość, brak łaknienia, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, wymioty, chudnięcie, podwyższona ciepłota ciała, zwiększone oddawanie moczu, powiększenie wątroby i śledziony, suchość i swędzenie skóry, złuszczanie,

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl