Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

VITAMINUM B1

Nazwa handlowa leku: VITAMINUM B1

Nazwa polska leku: WITAMINA B1, TIAMINA

Nazwa międzynarodowa leku: Thiaminum / Thiamini hydrochloridum

Nazwa anglojęzyczna leku: THIAMINE HYDROCHLORIDE

Postaci leku: Vitaminum B1 - tabletki 3 mg; Vitaminum B1 - tabletki 25 mg, roztwór do wstrzykiwań domięśniowych 10 mg/ml, 25 mg/ml (Rp).

Wizytówka leku: Witamina, lek korzystnie wpływający na przemianę materii w komórce.

Dostępność: Bez recepty/Rp

Zalecany: profilaktycznie - niemowlętom i małym dzieciom karmionym sztucznie. Leczniczo w niedoborach witaminy B1 w organizmie, w zapaleniu wielonerwowym, w zapaleniach i porażeniach nerwów obwodowych, w nerwobólach, w chorobie beri-beri, w rwie kulszowej, w niektórych innych chorobach układu nerwowego, w cukrzycy, w niektórych chorobach układu krążenia, w chorobach wątroby, w stanach wyczerpania organizmu, w świądzie, w niektórych chorobach skóry.

Działanie: jest koenzymem (czynnikiem wspomagającym), który odgrywa ważną rolę w procesach utleniania tkankowego, przemianach węglowodanów (cukrów) na energię w organizmie, w przemianach tłuszczów i aminokwasów. Niedobór witaminy B1 powoduje zakłócenie tych przemian i prowadzi do kwasicy.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na tiaminę.

Współdziałanie: leki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego (np. Alugastrin, Alusal, Maalox), pokarm i alkohol zmniejszają jej wchłanianie; dwutlenek siarki i czarne porzeczki powodują rozkład witaminy B1.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli zapobiegawczo 3-9 mg dziennie, podzielone na 2-3 dawki, leczniczo - doustnie lub domięśniowo 10-30 mg dziennie podzielone na 2-3 dawki. Dzieci: zapobiegawczo 0,75-1,5 mg na dobę, w dawkach podzielonych, leczniczo do 12. miesiąca życia 10 mg na dobę doustnie lub domięśniowo, w 2.-3. roku życia 10-15 mg na dobę doustnie lub domięśniowo, w 4.-7. roku życia 15-20 mg na dobę doustnie lub domięśniowo, w 8.-18. roku życia 25-50 mg na dobę doustnie, zawsze podzielone na 2-3 dawki lub domięśniowo jednorazowo. Uwaga: przed wstrzyknięciem dawki większej niż 100 mg powinna być wykonana próba uczuleniowa lub wstrzyknięcie powinno być porcjowane według dokładnych wskazań lekarza.

Możliwe skutki uboczne: przy podawaniu dużych dawek domięśniowo lub, w niektórych sytuacjach, dożylnie, może spowodować znaczne odczyny uczuleniowe, nawet groźny wstrząs uczuleniowy.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl