Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

VEGEVIT B12

Nazwa handlowa leku: VEGEVIT B12

Nazwa polska leku: WITAMINA B12, CYJANOKOBALAMINA

Nazwa międzynarodowa leku: Cyanocobalaminum

Nazwa anglojęzyczna leku: CYANCOBALAMIN

Postaci leku: Vegevit B12 - tabletki 5 mcg.

Wizytówka leku: Witamina.

Dostępność: Rp

Zalecany: w niedokrwistości megaloblastycznej, chorobie Addisona-Biermera, wskutek niedoboru witaminy B12, np. po usunięciu części żołądka, w zaburzeniach wchłaniania, chorobie Leśniowskiego-Crohna, w zapaleniu wielonerwowym.

Działanie: jest czynnikiem krwiotwórczym, który bierze udział w procesie tworzenia krwinek czerwonych i białych. Ponadto uczestniczy w dojrzewaniu komórek nabłonkowych, poprawia przemianę materii w komórkach nerwowych, wykazuje właściwości ochraniające miąższ wątroby.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na cyjanokobalaminę, przy niedokrwistości megaloblastycznej u kobiet w ciąży. Przed rozpoczęciem leczenia należy precyzyjnie ustalić rodzaj niedokrwistości (ponieważ leczenie może być nieskuteczne w innych rodzajach niedokrwistości) oraz wykluczyć zmiany nowotworowe w kościach.

Współdziałanie: alkohol i doustne środki antykoncepcyjne osłabiają działanie witaminy B12.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle po jedzeniu 1 tabletkę dziennie.

Możliwe skutki uboczne: występują bardzo rzadko - zapalenie jamy ustnej, nadmiar krwinek czerwonych we krwi (łagodna czerwienica), skórne odczyny alergiczne, wyjątkowo - reakcje uczuleniowe podczas wstrzyknięcia.

Inne leki z tej grupy: Vegevit B12, Vitaminum B12.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl