Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

VITAMINUM B2

Nazwa handlowa leku: VITAMINUM B2

Nazwa polska leku: WITAMINA B2, RYBOFLAWINA

Nazwa międzynarodowa leku: Riboflavinum

Nazwa anglojęzyczna leku: RIBOFLAVIN

Postaci leku: Vitaminum B2 - tabletki powlekane 3 mg. Vitaminum B2 - drażetki 3 mg, roztwór 5 mg/ml (Rp).

Wizytówka leku: Witamina B2.

Dostępność: Bez recepty/Rp

Zalecany: w niedoborze witaminy B2, w zaczerwienieniu i obrzmieniu lub pękaniu błony śluzowej jamy ustnej, w zapaleniu czerwieni wargowej, języka lub błon śluzowych, w pleśniawkach, w zajadach jamy ustnej, w chorobach oczu, w zaćmie, w chorobach skóry, w łojotoku, w pelagrze (łącznie z witaminą PP), w chorobach układu nerwowego, w dystrofii mięśni, w obrzęku śluzowatym, w alkoholizmie, w ciąży i podczas karmienia.

Działanie: jest składnikiem wielu enzymów ważnych w procesach oddychania tkankowego oraz w przemianach cukrów w organizmie, wpływa również na powstawanie kwasów tłuszczowych z białek i cukrów, bierze udział w procesach biochemicznych przebiegających w skórze i naskórku. Znaczny niedobór witaminy B2 powoduje zapalenie jamy ustnej i języka, łojotokowe zapalenie skóry, zapalenie skóry fałdów nosowo-wargowych oraz skóry czoła, zapalenie skóry okolicy odbytu i narządów rodnych, bóle stóp, pieczenie oczu, nadwrażliwość na światło; u dzieci brak witaminy B2 może spowodować zahamowanie wzrostu i niedorozwój umysłowy.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na ryboflawinę.

Dawkowanie: doustne, dorośli zapobiegawczo 1-3 razy dziennie 1 tabletka lub drażetka, leczniczo 3-10 tabletek lub drażetek na dobę w 3-5 dawkach. Dzieci od 2. miesiąca życia zapobiegawczo 1-2 mg dziennie, leczniczo 1,5-6 mg dziennie w 1-2 dawkach. Domięśniowo, dorośli 1-2 razy dziennie po 5 mg, dzieci 2,5-10 mg w 1-2 dawkach.

Możliwe skutki uboczne: preparat powoduje żółte zabarwienie moczu.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl