Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

VITAMINUM B6

Nazwa handlowa leku: VITAMINUM B6

Nazwa polska leku: WITAMINA B6, PIRYDOKSYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Pyridoxini hydrochloridum / Pyridoxinum

Nazwa anglojęzyczna leku: PYRIDOXINE

Postaci leku: Vitaminum B6 - tabletki 50 mg; Vitaminum B6 - roztwór do wstrzykiwań 25 mg/ml (Rp).

Wizytówka leku: Witamina.

Dostępność: Bez recepty/Rp

Zalecany: w niedoborze witaminy B6 w organizmie, w niektórych rodzajach niedokrwistości, przy zmniejszonej ilości krwinek białych, w chorobach układu nerwowego, w zapaleniu wielonerwowym wywołanym leczeniem izoniazydem (Isoniazidum, Rifamazid) oraz w profilaktyce tego zapalenia, w nudnościach i wymiotach ciężarnych, w zapaleniu błony śluzowej jamy ustnej, w parodontozie i chorobach przyzębia, w chorobach skóry, takich jak łojotok, złuszczające zapalenie skóry, oparzenia słoneczne, w chorobie popromiennej, w cystynurii.

Działanie: bierze udział w przemianach białek i aminokwasów w organizmie oraz w przemianach glukozy w mięśniach, odgrywa ważną rolę w procesach odpornościowych i krwiotwórczych, jest niezbędnym czynnikiem prawidłowego funkcjonowania skóry, w dużych dawkach działa uspokajająco i niekiedy nasennie, łagodzi zaburzenia nerwowo-mięśniowe. Niedobór witaminy B6 powoduje odkładanie się kamieni szczawianowych w nerkach, niedokrwistość, zapalenie nerwów obwodowych, zmiany skórne, szczególnie okolicy ust, drgawki, u noworodków i niemowląt. Dobowe zapotrzebowanie na witaminę B6 wynosi około 2 mg i jest pokrywane przez dietę. Niedobór powstaje przy zaburzeniach przemiany białek w organizmie, przy stosowaniu doustnych środków antykoncepcyjnych, w alkoholizmie.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na pirydoksynę.

Współdziałanie: działa przeciwstawnie do lewodopy (Madopar, Nakom, Pardopa, Poldomet, Sinemet), podstawowego leku w chorobie Parkinsona; z amiodaronem (Cordarone, Opacorden) uczula skórę na promieniowanie słoneczne; doustne środki antykoncepcyjne, Cuprenil i Dihydralizinum mogą wywołać niedobór witaminy wymagający leczenia dużymi dawkami.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; dorośli najczęściej 3 razy dziennie 1-2 tabletki po 50 mg; zapobiegawczo w leczeniu izoniazydem - raz dziennie 1 tabletka 50 mg, w zapobieganiu oparzeniom słonecznym w nadwrażliwości skóry 3-4 tabletki 50 mg jednorazowo lub 1-2 tabletki co godzinę w ciągu 10 godzin, w nudnościach i nudnościach ciężarnych 1-2 tabletki na dobę, w cystynurii 3 razy dziennie 1-3 tabletki. W leczeniu niektórych chorób i niedoboru stosuje się wyższe dawki. Właściwe dawkowanie domięśniowe oraz u dzieci może ustalić tylko lekarz.

Możliwe skutki uboczne: podrażnienie w miejscu wstrzyknięcia; zastrzyki są bolesne.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl