Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

VIGANTOLETTEN

Nazwa handlowa leku: VIGANTOLETTEN

Nazwa polska leku: WITAMINA D3, CHOLEKALCYFEROL

Nazwa międzynarodowa leku: Colecalciferolum

Nazwa anglojęzyczna leku: COLECALCIFEROL

Postaci leku: Vigantoletten 500 - tabletki 500 j.m. (0,0125 mg); Vigantoletten 1000 - tabletki 1000 j.m. (0,025 mg).

Wizytówka leku: Witamina.

Dostępność: Rp

Zalecany: w leczeniu i zapobieganiu niedoborom witamniy D, w leczeniu i zapobieganiu krzywicy u dzieci, w tężyczce, w osteomalacji (rozmiękaniu kości), w osteoporozie (zrzeszotnieniu kości), szczególnie po długotrwałym stosowaniu hormonów steroidowych (np. Encortonu), przy niedoczynności przytarczyc i rzekomej niedoczynności przytarczyc.

Działanie: jest aktywnym czynnikiem przeciwkrzywiczym, reguluje wchłanianie, przyswajanie, wbudowywanie do kości i wydalanie wapnia oraz fosforu.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią - tylko po konsultacji z lekarzem, niemowlętom przez 3 pierwsze tygodnie życia. Inne przeciwwskazania do stosowania leku to nadmiar witaminy D, nadmiar wapnia w surowicy krwi i w moczu, ostra niewydolność nerek, sarkoidoza.

Współdziałanie: leki moczopędne tiazydowe (np. Hydrochlorothiazidum, Clopamid, Tertensif, Tialorid) zwiększają ryzyko osiągnięcia nadmiaru wapnia we krwi, nie wolno podawać z innymi preparatami witaminy D; leki przeciwpadaczkowe: fenytoina (Epanutin, Phenytoinum), fenobarbital (Luminalum), prymidon (Mizodin) oraz cholestyramina (Questran, Vasosan) i ryfampicyna (Rifamazid, Rifampicin) osłabiają skuteczność witaminy D. Stosowana z glikozydami nasercowymi (np. Bemecor, Digoxin, Talusin, Cardiol, Convafort, Neocardina), może nasilać ich toksyczne działanie.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle zapobiegawczo - niemowlęta donoszone, dobrze pielęgnowane, korzystające ze spacerów, powyżej 2 tygodnia życia do 1. roku życia - 1 tabletka 500 j.m. dziennie, w 2. roku życia w okresie jesienno-zimowym 2 tabletki 500 j.m. lub jedna 1000 j.m. Niemowlęta przedwcześnie urodzone, z niską wagą urodzeniową, bliźnięta, niemowlęta przebywające w złych warunkach życiowych - 1 tabletka 1000 j.m. Dorośli zapobiegawczo 1 tabletka 1000 j.m. Dawkowanie lecznicze z powodu znacznych skutków ubocznych przy niewłaściwym zaleceniu może ustalić tylko lekarz.

Możliwe skutki uboczne: stosowanie wysokich dawek witaminy D3 powoduje uwalnianie się wapnia z kości i zwiększenie się jego ilości w surowicy krwi, wapń odkłada się wówczas w tkankach miękkich, takich jak naczynia krwionośne, serce, płuca, skóra a szczególnie jest to niebezpieczne przy odkładaniu się wapnia w nerkach (może doprowadzić do niewydolności nerek i nadciśnienia).

Objawy przedawkowania: bezpośrednie objawy znacznego przedawkowania obejmują: zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, takie jak osłabienie łaknienia, nudności, wymioty, biegunka, a także znużenie i ospałość, zmniejszenie masy ciała, obfite pocenie się, nadmierne oddawanie mo

Inne leki z tej grupy: Devikap, Juvit D3, Videtrin, Vigantol, Vigantoletten 500, Vigantoletten 1000.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl