Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

DEVISOL

Nazwa handlowa leku: DEVISOL

Nazwa polska leku: WITAMINA D3, KALCYFEDIOL

Nazwa międzynarodowa leku: Calcifediolum

Nazwa anglojęzyczna leku: Calcifediol

Postaci leku: Devisol - kapsułki elastyczne 20 mcg, 50 mcg; Devisol-25 - krople doustne, roztwór 150 mcg/ml.

Wizytówka leku: Witamina.

Dostępność: Rp

Zalecany: w leczeniu niedoboru wapnia we krwi, krzywicy i osteomalacji (rozmiękaniu kości) spowodowanego różnymi przyczynami (np. chorobami wątroby, leczeniem padaczki, stosowaniem hormonów kory nadnerczy typu Encorton), niedoczynności przytarczyc.

Działanie: jest specyficzną (transportową) postacią witaminy D3, półtora razy aktywniejszą od typowych postaci tej witaminy, aktywnym czynnikiem przeciwkrzywiczym, reguluje wchłanianie, przyswajanie, wbudowywanie do kości i wydalanie wapnia.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na witaminę D3, podczas ciąży i karmienia piersią. Inne przeciwwskazania do stosowania leku to hiperkalcemia (nadmiar wapnia w surowicy krwi), ostra niewydolność nerek, sarkoidoza, niedoczynność tarczycy i kory nadnerczy, nadczynność przytarczyc, kamica nerkowa, niektóre choroby nowotworowe, długotrwały brak ruchu.

Współdziałanie: przyjmowanie wraz z nasercowymi preparatami naparstnicy (Bemecor, Digoxin, Landicor, Medigox) powoduje niekorzystne zwiększenie ich stężenia we krwi. Nie należy łączyć z dużymi dawkami preparatów wapnia.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; dawki ustala się indywidualnie, kontrolując co 1-2 tygodnie stężenie wapnia we krwi i w moczu. Zwykle dorośli: 50-75 mcg na dobę; dzieci średnio 1 mcg na każdy kilogram masy ciała na dobę.

Możliwe skutki uboczne: stosowanie wysokich dawek witaminy D3 powoduje uwalnianie się wapnia z kości i zwiększenie się jego ilości w surowicy krwi, wapń odkłada się wówczas w tkankach miękkich, takich jak naczynia krwionośne, serce, płuca, skóra. Szczególnie jest to niebezpieczne przy odkładaniu się wapnia w nerkach (może doprowadzić do niewydolności nerek i nadciśnienia).

Objawy przedawkowania: nudności, wymioty, zaparcie, pocenie się, ból głowy, mięśni i stawów, niewydolność krążenia, nadciśnienie, niewydolność nerek. Zatruty wymaga pomocy lekarskiej. Uwaga: przy zatruciu pokaż lekarzowi opakowania po spożytych lekach.

Inne leki z tej grupy: Devisol; Devisol-25.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl