Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

KALCYTRIOL

Nazwa handlowa leku: KALCYTRIOL

Nazwa polska leku: WITAMINA D3, KALCYTRIOL

Nazwa międzynarodowa leku: Calcitriolum

Nazwa anglojęzyczna leku: Calcitriol

Postaci leku: Kalcytriol - kapsułki elastyczne 0,25 mcg, 0,5 mcg.

Wizytówka leku: Witamina.

Dostępność: Rp

Zalecany: w leczeniu niedoboru wapnia we krwi, szczególnie u pacjentów poddawanych dializie, w krzywicy i osteomalacji (rozmiękaniu kości) spowodowanego różnymi przyczynami (np. chorobami wątroby, leczeniem padaczki, stosowaniem hormonów kory nadnerczy typu Encorton), niedoczynności przytarczyc.

Działanie: jest specyficzną, najaktywniejszą postacią witaminy D3, aktywnym czynnikiem przeciwkrzywiczym, reguluje wchłanianie, przyswajanie, wbudowywanie do kości i wydalanie wapnia.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na witaminę D3, podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom. Inne przeciwwskazania do stosowania leku to nadmiar wapnia w surowicy krwi i w moczu, nadmiar witaminy D3.

Współdziałanie: przyjmowanie wraz z preparatami witaminy D powoduje niekorzystne zwiększenie ich stężenia we krwi. Cholestyramina (Questran, Vasosan) upośledza wchłanianie leku. Nie należy łączyć z dużymi dawkami preparatów wapnia, glinu i magnezu.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; dawki ustala się indywidualnie, kontrolując 2 razy w tygodniu stężenie wapnia i fosforu we krwi. Zwykle dorośli 0,25 mcg na dobę raz na 1-2 dni. Dieta musi być bogata w wapń (minimum 800 mg wapnia dziennie).

Możliwe skutki uboczne: stosowanie wysokich dawek witaminy D3 powoduje uwalnianie się wapnia z kości i zwiększenie się jego ilości w surowicy krwi, wapń odkłada się wówczas w tkankach miękkich, takich jak naczynia krwionośne, serce, płuca, skóra a szczególnie jest to niebezpieczne przy odkładaniu się wapnia w nerkach (może doprowadzić do niewydolności nerek i nadciśnienia).

Objawy przedawkowania: nudności, wymioty, zaparcie, pocenie się, ból głowy, mięśni i stawów, niewydolność krążenia, nadciśnienie, niewydolność nerek. Zatruty wymaga pomocy lekarskiej. Uwaga: przy zatruciu pokaż lekarzowi opakowania po spożytych lekach.

Inne leki z tej grupy: Kalcytriol, Rocaltrol, Silkis.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl