Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

VITAMINUM E

Nazwa handlowa leku: VITAMINUM E

Nazwa polska leku: WITAMINA E, TOKOFEROL

Nazwa międzynarodowa leku: Tocopherolum

Nazwa anglojęzyczna leku: TOCOPHEROL

Postaci leku: Vitaminum E - kapsułki twarde 100 mg, 200 mg, kapsułki elastyczne 100 mg, 200 mg, krople doustne, roztwór 300 mg/ml; Vitaminum E 100 - tabletki powlekane 100 mg; Vitaminum E 100 - tabletki do ssania 100 mg; Vitaminum E 200 - tabletki do ssania 200 mg (Rp)

Wizytówka leku: Witamina E.

Dostępność: Bez recepty/Rp

Zalecany: w chorobach tkanki łącznej, w twardzinie skóry, w liszaju rumieniowatym, w chorobach skóry, włosów i paznokci, w trądziku pospolitym i różowatym, w chorobach zanikowych skóry, w chorobach przyzębia, np. w parodontozie, w chorobach wątroby, dróg żółciowych i trzustki, w zaburzeniach czynności gruczołów płciowych, w bezpłodności, w zaburzeniach miesiączkowania, w poronieniach nawykowych, wcześniakom, w zaburzeniach okresu przekwitania, w zaburzeniach krążenia krwi w najdrobniejszych naczyniach krwionośnych, w zakrzepowym zapaleniu tętnic i żył, pomocniczo w miażdżycy naczyń krwionośnych, nadciśnieniu tętniczym, cukrzycy, niedokrwistości hemolitycznej (spowodowanej nadmiernym rozpadaniem się krwinek czerwonych wskutek niedoboru enzymu dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej) i chorobie niedokrwiennej serca. W dermatologii stosowana jest w zmianach spowodowanych niewłaściwym odżywianiem skóry, np. w wyniku żylaków, hemoroidów, jak również w zmianach skórnych o przebiegu kolagenoz (spowodowanych odwróceniem się odporności organizmu przeciw własnym tkankom).

Działanie: bierze udział w przemianie materii, chroniąc przed utlenieniem nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminę A, hamując dzięki temu powstawanie toksycznych produktów ich utleniania. Zwiększa utlenianie glukozy. Bierze udział w powstawaniu związków purynowych w organizmie. Obniża poziom tłuszczów w surowicy krwi, uczestniczy w procesie odtruwania organizmu, poprawia czynność mięśni, ułatwia przyswajanie tlenu przez krwinki czerwone, rozszerza naczynia krwionośne i łagodnie obniża ciśnienie tętnicze krwi, zwiększa zużywanie białka przez organizm.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; przy brakach witaminy K w organizmie (możliwość krwawień); podczas ciąży i karmienia piersią bez konsultacji z lekarzem.

Współdziałanie: Colestid, Questran, Vasosan zmniejszają wchłanianie witaminy E z przewodu pokarmowego - należy zachować jak największy odstęp między użyciem tych leków a przyjmowaniem witaminy. Witamina E działa przeciwstawnie do witaminy K i u chorych z jej niedoborem może spowodować wystąpienie krwawień. Sole żelaza (np. Ascofer, Hemofer, Tardyferon) osłabiają działanie witaminy E.

Dawkowanie: doustne, profilaktycznie dorośli i młodzież powyżej 15. roku życia 50-200 mg dziennie. Leczniczo dorośli i młodzież powyżej 15. roku życia 2-3 razy dziennie po 100 mg, niekiedy dawki mogą być zwiększone; dzieci: od 2. do 7. roku życia 20-100 mg (2-9 kropli w łyżce płynu lub 1 kapsułka); od 8. do 14. roku życia 100-200 mg (10-20 kropli lub 1-2 kapsułki).

Możliwe skutki uboczne: duże dawki niekiedy wywołują zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, uczucie zmęczenia i osłabienia, bóle głowy.

Inne leki z tej grupy: Tokovit 100, 200, 400, Vitaminum E, Vitaminum E 100, 200, 400, Vitaminum E-100S, E-200S, Vitaminum E naturalis 200 j.m., 400 j.m., Vitole E.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl