Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

DOBROSON

Nazwa handlowa leku: DOBROSON

Nazwa polska leku: ZOPIKLON

Nazwa międzynarodowa leku: Zopiclonum

Nazwa anglojęzyczna leku: Zopiclone

Postaci leku: Dobroson - tabletki powlekane 7,5 mg.

Wizytówka leku: Lek nasenny.

Dostępność: Rp

Podmiot odpowiedzialny: Stada Arzneimittel AG

Ostrzeżenia: Lek upośledza sprawność psychofizyczną; w ciągu 24 godzin po jego zażyciu nie wolno prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn; nie wolno pić alkoholu.

Zalecany: w krótkotrwałym, objawowym leczeniu bezsenności,

Działanie: jest lekiem nasennym z grupy cyklopirolonów. Jednorazowa dawka wywołuje sen zbliżony do snu fizjologicznego, po którym nie są odczuwane znużenie lub otępienie (jak po wielu lekach nasennych). Działa też słabo uspokajająco, przeciwlękowo i rozkurczowo.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom do lat 18; przy bezdechu sennym, zaburzeniach czynności wątroby i nerek, niewydolności krążenia, spastycznych (skurczowych) schorzeniach układu oddechowego, miastenii. Leku nie należy podawać pacjentom uzależnionym od alkoholu.

Współdziałanie: leki przeciwdepresyjne trójcykliczne (np. Amitriptylinum, Imipramin, Sinequan), neuroleptyki (np. Fenactil, Haloperidol, Mirenil, Thioridazin) oraz alkohol nie powinny być łączone z preparatem.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; nasennie - zwykle na pół godziny przed położeniem się spać należy przyjąć 1 tabletkę 7,5 mg, popijając pewną ilością płynu. Osoby w podeszłym wieku powinny zażywać pół tabletki. Leku nie należy stosować dłużej niż przez 4 tygodnie.

Możliwe skutki uboczne: u osób nadwrażliwych - suchość w jamie ustnej, gorzki lub metaliczny smak w ustach, bóle głowy, koszmarne sny, pogorszenie samopoczucia i koncentracji uwagi.

Inne leki z tej grupy: Dobroson, Imovane, Senacon, Senzop, Somnol, Zopiratio, Zopitin 7,5 mg, Zopix.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl