Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

FERRO-GRADUMET

Nazwa handlowa leku: FERRO-GRADUMET

Nazwa polska leku: ŻELAZA SIARCZAN

Nazwa międzynarodowa leku: Ferrosi sulfas

Nazwa anglojęzyczna leku: FERROUS SULPHATE

Postaci leku: Ferro-Gradumet - tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu 105 mg żelaza.

Wizytówka leku: Lek krwiotwórczy, preparat żelaza.

Dostępność: Rp

Zalecany: w zapobieganiu i leczeniu stanów niedokrwistości spowodowanej zmniejszonym dostarczaniem, przyswajaniem lub wrodzonym niedoborem żelaza, przy zwiększonym zapotrzebowaniu na żelazo u dawców krwi oraz kobiet przy obfitych miesiączkach, w okresie ciąży i karmienia piersią, a także u dorastającej młodzieży.

Działanie: żelazo odgrywa ważną rolę w przenoszeniu tlenu w organizmie oraz w oddychaniu tkankowym, jest niezbędnym składnikiem tzw. enzymów oddechowych (hemoglobiny krwinek czerwonych, mioglobiny mięśni, cytochromu C, katalazy i innych). W stanach niedoboru żelaza zostają upośledzone procesy oddychania tkankowego i przemiany materii w tkankach. Do powstania w organizmie dorosłego prawidłowej ilości hemoglobiny potrzebne jest 20 mg żelaza w ciągu doby. Upośledzenie wchłaniania żelaza wskutek np. nieprawidłowego żywienia, ciężkich zakażeń, krwawień, wpływa na obniżenie poziomu żelaza w surowicy krwi, co prowadzi do zaburzeń w całym organizmie. Żelazo z preparatów uwalnia się powoli, stopniowo, w miarę przechodzenia tabletki przez przewód pokarmowy - umożliwia to przyjmowanie preparatu w większych odstępach czasu oraz zapobiega wystąpieniu objawów ubocznych, spowodowanych nagłym wchłonięciem całej podanej dawki.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na żelazo, przy zaburzeniach ze strony przewodu pokarmowego, niedokrwistości hemolitycznej, niedokrwistości aplastycznej, niedokrwistości złośliwej, zaburzeniach przemiany żelaza w organizmie, takie jak: hemochromatoza lub hemosyderoza, chorobach rozrostowych układu krwiotwórczego.

Współdziałanie: żelazo osłabia wchłanianie antybiotyków z grupy tetracyklin (np. Doxycyclinum, Tetracyclinum), penicylin (np. Amoxicilline, Ampicillin, Augmentin, Debecylina, Penicillinum, Syntarpen, Unasyn), fluorochinolonów (np. Pefloksacyna, Abaktal, Ciprobay, Oflodinex). Leki zobojętniające kwas żołądkowy, stosowane w chorobie wrzodowej (np. Alugastrin, Alusal, Maalox) oraz leki takie jak Ostram, Ouestran, Vasosan, Colestid a także neomycyna (Neomycinum) osłabiają wchłanianie żelaza w przewodzie pokarmowym.

Dawkowanie: doustne, dorośli i dzieci od 12. roku życia zwykle 1 tabletkę dziennie na czczo z dużą ilością wody, nie rozgryzać. Lek stosuje się jeszcze 1-3 miesiące po uzyskaniu poprawy stwierdzonej badaniami zawartości żelaza i hemoglobiny we krwi.

Możliwe skutki uboczne: zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: osłabienie łaknienia, nudności, wymioty, biegunka i zaparcia. Podczas leczenia występują ciemne stolce.

Objawy przedawkowania: znaczne podrażnienie śluzówki żołądka, groźne zaburzenia jelitowe, krwawa biegunka, zaburzenia rytmu serca (częstoskurcz), wzrost ciśnienia tętniczego, wstrząs spowodowany zbyt małą objętością krążącej krwi, drgawki i śpiączka. Zatruty wymaga natychmiasto

Inne leki z tej grupy: Ferro-Duo, Ferro-Gradumet, Hemofer Prolongatum, Tardyferon.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl