Szukaj leku:



















Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

FERROGRAD FOLIC

Nazwa handlowa leku: FERROGRAD FOLIC

Nazwa polska leku: ŻELAZA SIARCZAN + FOLIOWY KWAS

Nazwa międzynarodowa leku: Ferrosi sulfas + Acidum folicum

Nazwa anglojęzyczna leku: Ferrous sulphate + Folic acid

Postaci leku: Ferrograd Folic - tabletki powlekane o przedłużonym działaniu (105 mg żelaza i 0,35 mg kwasu foliowego).

Wizytówka leku: Lek krwiotwórczy, preparat żelaza.

Dostępność: Rp

Zalecany: w zapobieganiu i leczeniu stanów niedokrwistości spowodowanej niedoborem żelaza i kwasu foliowego, przy braku łaknienia, zbyt ubogiej diecie dostarczającej za mało żelaza i kwasu foliowego, przy uporczywych biegunkach i wymiotach.

Działanie: żelazo odgrywa ważną rolę w przenoszeniu tlenu w organizmie oraz w oddychaniu tkankowym, jest niezbędnym składnikiem tzw. enzymów oddechowych (hemoglobiny krwinek czerwonych, mioglobiny mięśni, cytochromu C, katalazy i innych). W stanach niedoboru żelaza zostają upośledzone procesy oddychania tkankowego i przemiany materii w tkankach. Do powstania w organizmie dorosłego prawidłowej ilości hemoglobiny potrzebne jest 20 mg żelaza w ciągu doby. Upośledzenie wchłaniania żelaza wskutek np. nieprawidłowego żywienia, ciężkich zakażeń, krwawień, wpływa na obniżenie poziomu żelaza w surowicy krwi, co prowadzi do zaburzeń w całym organizmie. Żelazo z preparatu uwalnia się powoli, stopniowo, w miarę przechodzenia tabletki przez przewód pokarmowy - umożliwia to przyjmowanie preparatu w większych odstępach czasu oraz zapobiega wystąpieniu objawów ubocznych, spowodowanych nagłym wchłonięciem całej podanej dawki. Dodatek mukoproteozy działa ochronnie na błonę śluzową przewodu pokarmowego, zapobiega jej podrażnieniu, a zawarta w preparacie witamina C poprawia wchłanianie żelaza. Preparat zawiera także kwas foliowy, który jest niezbędny do powstawania i dojrzewania krwinek czerwonych i zapobiega powstawaniu wad układu nerwowego u płodu (powinny go przyjmować kobiety w pierwszym trymestrze ciąży i przed zajściem w ciążę, o ile jest ona planowana).

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, dzieciom do 10. roku życia; przy zaburzeniach ze strony przewodu pokarmowego, zaburzeniach przemiany żelaza w organizmie, takich jak hemochromatoza lub hemosyderoza, przy uchyłkowatości lub niedrożności jelit i marskości wątroby.

Współdziałanie: żelazo osłabia wchłanianie antybiotyków z grupy tetracyklin (np. Doxycyclinum, Tetracyclinum), penicylin (np. Amoxicilline, Ampicillin, Augmentin, Debecylina, Penicillinum, Syntarpen, Unasyn), fluorochinolonów (np. Pefloksacyna, Abaktal, Ciprobay, Oflodinex), lewodopy (Isicom, Madopar, Nakom, Pardopa, Poldomet, Sinemet). Leki zobojętniające kwas żołądkowy, stosowane w chorobie wrzodowej (np. Alugastrin, Alusal, Maalox) osłabiają wchłanianie żelaza w przewodzie pokarmowym.

Dawkowanie: doustne, zwykle profilaktycznie dorośli i dzieci od 12 roku życia 1 tabletkę dziennie (przed śniadaniem, bez rozgryzania).

Możliwe skutki uboczne: rzaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka lub zaparcia. Podczas leczenia występują ciemne stolce, przejściowo może wystąpić przebarwienie zębów.

Objawy przedawkowania: podrażnienie śluzówki żołądka, zaburzenia jelitowe, ślinotok, zaburzenia rytmu serca (częstoskurcz), wzrost ciśnienia tętniczego. Zatruty wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Uwaga: przy zatruciu zawsze pokaż lekarzowi opakowania po spożytych lekach

Inne leki z tej grupy: Ferrograd Folic, Hemofer F prolongatum, Tardyferon-Fol.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat




Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl