Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

TABULETTAE LAXANTES

Nazwa handlowa leku: TABULETTAE LAXANTES

Nazwa międzynarodowa leku: preparat złożony

Postaci leku: Tabulettae laxantes - tabletki (90 mg alony, 60 mg kory kruszyny, 40 mg korzenia prawoślazu, 27 mg owoców kminku).

Wizytówka leku: Lek przeczyszczający i pobudzający pracę jelit.

Dostępność: Rp

Zalecany: w zaparciach różnego typu, w niestrawnościach, w celu regulacji stolca przy hemoroidach (żylakach odbytu).

Działanie: lek zawiera składniki roślinne o działaniu przeczyszczającym, pobudzającym perystaltykę (ruchy robaczkowe jelita), rozkurczowym i przyspieszającym trawienie. Lek zwiększa masę stolca i przyspiesza wypróżnianie.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, w okresie ciąży i karmienia piersią. Ostrożnie u osób w wieku podeszłym oraz z ciężką niewydolnością nerek lub wątroby.

Współdziałanie: lek może nasilać lub osłabiać działanie większości stosowanych równocześnie leków.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zazwyczaj jednorazowo przed snem, w zależności od wieku i podatności chorego, 1-3 tabletki.

Możliwe skutki uboczne: stosowanie dużych dawek przez dłuższy okres może prowadzić do odwodnienia, obniżenia poziomu potasu i innych jonów w surowicy krwi, upośledzonego wchłaniania, zwłaszcza tłuszczy i witamin zawartych w tłuszczach.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl