Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

TRIACOMB

Nazwa handlowa leku: TRIACOMB

Nazwa międzynarodowa leku: preparat złożony

Postaci leku: Triacomb - krem (0,25 mg/1 g gramicydyny, 100 000 j.m./ 1 g nystatyny, 2,5 mg/1 g neomycyny i 1 mg/1 g triamcinolonu).

Wizytówka leku: Lek przeciwzapalny steroidowy z dodatkiem antybiotyków, do stosowania zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Zalecany: w chorobach skóry przebiegających ze świądem, w nadkażeniu bakteryjnym lub grzybiczym zmian skórnych; w świądzie sromu lub odbytu.

Działanie: zawarty w preparacie syntetyczny hormon kory nadnerczy (triamcinolon) ma działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i przeciwalergiczne. Lek działa także miejscowo odkażająco, rozszerza naczynia krwionośne skóry. Gramicydyna i neomycyna wywierają miejscowe działanie przeciwbakteryjne, a nystatyna przeciwgrzybicze - na drobnoustroje wywołujące zmiany skórne.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na składniki leku; w okresie ciąży i karmienia piersią; nie należy stosować w wirusowych (np. opryszczka), grzybiczych - innych niż drożdżakowe, gruźliczych zakażeniach skóry, ponieważ zmniejsza odporność miejscową i może doprowadzić do rozszerzenia się zakażenia. Nie stosować w nowotworach skóry, stanach przedrakowych oraz innych zmianach skórnych, takich jak: trądzik pospolity, trądzik różowaty, zapalenie kącików ust, zapalenie czerwieni wargowej, odczyny poszczepienne, atrofia (zanik) skóry. Należy unikać częstego stosowania na duże powierzchnie skóry - lek może wchłonąć się do organizmu i wywołać działania uboczne mogące wystąpić przy doustnym podawaniu hormonów steroidowych (zob. Encorton). Unikać długotrwałego stosowania preparatu. Lek nie nadaje się do stosowania na zmiany owrzodziałe, zmiany pooparzeniowe, zmiany w miejscach trudno dostępnych (np. w pachwinach) oraz do stosowania pod opatrunkiem.

Dawkowanie: zewnętrzne, wg zaleceń lekarza; zwykle powierzchnie zajęte zmianami, po ich uprzednim umyciu i oczyszczeniu, należy smarować cienką warstwą preparatu 2-3 razy dziennie. miejscowe: reakcje uczuleniowe, świąd skóry lub jej zanik, nadmierny łojotok; przy długotrwałym stosowaniu: trądzik posteroidowy, rozstępy, zmiany skórne, zapalenie mieszków włosowych, rozszerzenie naczyń krwionośnych w skórze, jak również inne skutki uboczne użycia glikokortykosteroidów (zob. Encorton); ogólne: w przypadku nadużywania leku: zaburzenia czynności nerek, upośledzenie słuchu, zaburzenia w obrazie krwi.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl