Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

TUSSIPECT

Nazwa handlowa leku: TUSSIPECT

Nazwa międzynarodowa leku: preparat złożony

Postaci leku: Tussipect - drażetki, syrop.

Wizytówka leku: Lek wykrztuśny.

Dostępność: Bez recepty/Rp

Zalecany: w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych i oskrzeli z towarzyszącym kaszlem, zwłaszcza suchym, męczącym; jako lek pomocniczy w astmie z towarzyszącą rozedmą płuc u chorych w starszym wieku.

Działanie: wspomagające się wzajemnie składników. Syrop zawiera: wyciąg z tymianku - po wchłonięciu z przewodu pokarmowego olejek tymiankowy wydziela się przez drogi oddechowe, drażni błonę śluzową oskrzeli, powoduje wzmożone wydzielanie śluzu, działa słabo przeciwkaszlowo, przeciwbakteryjnie, odwadniająco; sól amonowa kwasu prymulowego, saponiny i kwas benzoesowy - drażnią błonę śluzową oskrzeli oraz na drodze odruchowej powodują wzmożone wydzielanie rzadkiego śluzu; efedryna - działa rozszerzająco na oskrzela; chlorek amonowy - działa wykrztuśnie poprzez zakwaszenie krwi, które powoduje pobudzenie ośrodka oddechowego w mózgu oraz poprzez zwiększenie wydzielania płynnej wydzieliny błony śluzowej oskrzeli; nipagina A, kwas mrówkowy - działają odkażająco, łagodnie przeciwbakteryjnie. Drażetki zawierają: wyciąg z tymianku, saponiny, kwas benzoesowy, chlorek amonowy, efedrynę - są to składniki występujące w syropie i korzeń lukrecji - działa również poprzez drażnienie błony śluzowej oskrzeli i na drodze odruchowej powoduje wzmożone wydzielanie rzadkiego śluzu.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub jego składniki, dzieciom poniżej 10. roku życia nie należy podawać drażetek, natomiast syrop zalecany jest dla dzieci powyżej 6. roku życia; przy chorobie wrzodowej żołądka.

Współdziałanie: podczas przyjmowania nie można zażywać innych leków zawierających efedrynę (np. Efrinol, Ephedrinum) oraz leków złożonych odtykających - doraźnie łagodzących ostry katar, działających przeciwkaszlowo i przeciwprzeziębieniowo. Głównym składnikiem tych preparatów najczęściej są pochodne efedryny lub składniki o podobnym działaniu. Przyjmowanie tych leków równolegle grozi przedawkowaniem efedryny.

Dawkowanie: doustne, dorośli 3 razy dziennie 2 drażetki lub 3-4 razy dziennie łyżeczkę do herbaty (5 ml) po jedzeniu. Dzieci od 6. roku życia 2-3 razy dziennie 1/4-1/2 łyżeczki do herbaty lub - dzieci od 10. roku życia - 1 drażetkę po jedzeniu. Uwaga: nie należy przekraczać zalecanych dawek.

Objawy przedawkowania: ze względu na obecność efedryny lek podany w dużych dawkach może niekiedy spowodować pobudzenie, nerwowość, bezsenność, przyspieszenie czynności, zaburzenia rytmu i kołatanie serca, bóle i zawroty głowy, uczucie suchości w nosie i gardle, wzmożone pragnie


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl