Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

DIPROSONE

Nazwa handlowa leku: DIPROSONE

Nazwa polska leku: BETAMETAZON

Nazwa międzynarodowa leku: Betamethasonum / Betamethasoni dipropionas

Nazwa anglojęzyczna leku: BETAMETHASONE DIPROPIONATE

Postaci leku: Diprosone - krem, maść 0,5 mg/g.

Wizytówka leku: Steroidowy lek przeciwzapalny, do użytku zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Zalecany: w różnych postaciach wyprysku, w świerzbiączce, w swędzeniu skóry z powodu chorób uczuleniowych, w łuszczycy, w ostrych stanach zapalnych skóry pochodzenia alergicznego.

Działanie: silne przeciwzapalne, przeciwuczuleniowe, przeciwświądowe, przeciwwysiękowe i przeciwobrzękowe. Działanie leku występuje stosunkowo szybko i utrzymuje się długo.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom; przy podejrzeniu, że zmiany skórne mogą być spowodowane zakażeniem. Lek nie może być stosowany w ropnych (bakteryjnych), wirusowych (opryszczka), grzybiczych, gruźliczych zakażeniach skóry, ponieważ zmniejsza odporność miejscową i może doprowadzić do rozszerzenia się zakażenia. Należy unikać częstego stosowania na duże powierzchnie skóry oraz pod zamkniętymi opatrunkami - lek może ulec wchłonięciu do organizmu i wywołać działania uboczne charakterystyczne dla doustnego podawania hormonów steroidowych (zob. Encorton). Leku nie stosuje się do oczu ani wokół oczu. Inne przeciwwskazania do stosowania leku to nowotwory skóry, stany przedrakowe, owrzodzenia podudzi.

Dawkowanie: zewnętrznie, wg zaleceń lekarza; zwykle 1-2 razy dziennie kładzie się na chorą skórę cienką warstwę maści lub kremu, nie dłużej niż przez 2 tygodnie. Uwaga: w przypadku każdego powtórnego wystąpienia objawów o zastosowaniu leku powinien zadecydować lekarz.

Możliwe skutki uboczne: przy przedłużonym stosowaniu może dojść do ścienienia naskórka i skóry oraz rozstępów skórnych, mogą wystąpić objawy tocznia rumieniowatego o lekkim przebiegu, ujawnienie lub zaostrzenie liszaja czerwonego płaskiego, podskórne wylewy i polekowa plamica spowodowana uszkodzeniem najdrobniejszych naczyń krwionośnych skóry, zmiany w składzie łoju prowadzące do trądziku polekowego opornego na leczenie, niekiedy również do polekowego rozszerzenia naczyń krwionośnych skóry, rumienia, nadmiernego porostu włosów lub łysienia, rzadko mogą wystąpić przebarwienia skóry, zapalenie mieszków włosowych. Rzadko mogą wystąpić objawy przeciwstawne do przewidywanych, np. pokrzywka, wysypki plamisto-grudkowe. Przy długotrwałym stosowaniu leku w obrębie twarzy może rozwinąć się zapalenie skóry okolicy fałdów nosowo-policzkowych, na brodzie i górnej wardze, objawiające się rumieniem, grudkami i krostkami.

Inne leki z tej grupy: Beloderm, Betnovate, Diprolene, Diprosone, Kuterid.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl