Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

LOTRIDERM

Nazwa handlowa leku: LOTRIDERM

Nazwa polska leku: BETAMETAZON + KLOTRIMAZOL

Nazwa międzynarodowa leku: Betamethasonum + Clotrimazolum

Nazwa anglojęzyczna leku: Betamethasone + Clotrimazole

Postaci leku: Lotriderm - maść lub krem (0,5 mg/g dipropionianu betametazonu i 10 mg/g klotrimazolu).

Wizytówka leku: Lek hormonalny i przeciwgrzybiczy, do stosowania zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Podmiot odpowiedzialny: Schering-Plough Europe

Zalecany: w chorobach skóry z nadkażeniem grzybiczym, w grzybicy obrębnej pachwin, grzybicy krocza, grzybicy skóry nieowłosionej i stóp, w zmianach wywołanych przez drożdżaki Candida.

Działanie: zawarty w preparacie syntetyczny hormon kory nadnerczy (betametazon) ma działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i przeciwalergiczne; klotrimazol działa przeciwgrzybiczo.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na składniki leku; w okresie ciąży i karmienia piersią; nie należy stosować w ropnych (bakteryjnych), wirusowych (opryszczka) oraz gruźliczych zakażeniach skóry, ponieważ zmniejsza odporność miejscową i może doprowadzić do rozszerzenia się zakażenia. Nie stosować w zmianach skórnych, takich jak: trądzik pospolity, trądzik różowaty, zapalenie kącików ust, zapalenie czerwieni wargowej, atrofia (zanik) skóry, pieluszkowe zapalenie skóry. Należy unikać częstego stosowania na duże powierzchnie skóry - lek może wchłonąć się do organizmu i wywołać działania uboczne mogące wystąpić przy doustnym podawaniu hormonów steroidowych (zob. Encorton).

Dawkowanie: zewnętrzne, wg zaleceń lekarza; zwykle powierzchnie zajęte zmianami, po ich uprzednim umyciu i oczyszczeniu, należy smarować cienką warstwą preparatu 2 razy dziennie. Należy uważać, by lek nie dostał się do oka. Czas leczenia wynosi 2 tygodnie w przypadku drożdżyc i grzybicy skóry nieowłosionej oraz pachwin, 4 tygodnie - w przypadku grzybicy stóp.

Możliwe skutki uboczne: miejscowe: reakcje uczuleniowe, świąd skóry lub jej zanik, nadmierny łojotok; rozstępy, rozszerzenie naczyń krwionośnych w skórze, przebarwienia skóry, rzadko inne skutki uboczne użycia glikokortykosteroidów (zobacz Encorton).

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl