Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

BEZAMIDIN

Nazwa handlowa leku: BEZAMIDIN

Nazwa polska leku: BEZAFIBRAT

Nazwa międzynarodowa leku: Bezafibratum

Nazwa anglojęzyczna leku: BEZAFIBRATE

Postaci leku: Bezamidin - tabletki powlekane 200 mg.

Wizytówka leku: Lek regulujący przemianę tłuszczów w organizmie.

Dostępność: Rp

Zalecany: w ciężkiej pierwotnej hiperlipidemii (nadmiarze tłuszczów we krwi i w organizmie), po okresie nieskutecznego leczenia dietą lub odchudzaniem, w ciężkiej wtórnej hiperlipidemii, np. w przebiegu cukrzycy.

Działanie: reguluje przemianę tłuszczów w organizmie, zmniejsza stężenie cholesterolu i tłuszczów.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią; przy stosowaniu doustnych środków antykoncepcyjnych, kamicy żółciowej, zaburzeniach czynności wątroby lub nerek; przy niewydolności nerek należy modyfikować dawki leku.

Współdziałanie: nasila działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych - należy zmniejszyć ich dawkę o 30-50%. Leki zobojętniające kwas żołądkowy (np. Alugastrin, Alusal, Maalox) osłabiają wchłanianie preparatu z przewodu pokarmowego. Leki przeciw cukrzycy i insulina wzmagają swoje działanie pod wpływem bezafibratu.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli 2-3 razy dziennie po 200 mg, przy zachowaniu właściwej diety. Tabletki należy połykać w całości, po jedzeniu. Nie należy przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne: zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, zapalenie mięśni, zaburzenia potencji, przerzedzenie włosów, bóle i zawroty głowy, zaburzenia morfologii krwi, swędzenie, wysypka skórna. W przypadku wystąpienia objawów uczulenia na lek należy skontaktować się z lekarzem.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl