Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

NEOTIGASON

Nazwa handlowa leku: NEOTIGASON

Nazwa polska leku: ACITRETIN

Nazwa międzynarodowa leku: Acitretinum

Nazwa anglojęzyczna leku: Acitretin

Postaci leku: Neotigason - kapsułki 10 mg i 25 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwłuszczycowy.

Dostępność: Rp

Zalecany: w ograniczonej i uogólnionej łuszczycy krostkowej, łuszczycy zwykłej o ciężkim przebiegu (w skojarzeniu z fotochemioterapią i retinoidami, tzw. leczeniem Re-PUVA), łuszczycy erytrodermicznej, łuszczycowym zapaleniu stawów, w łupieżu czerwonym, wrodzonej rybiej łusce, chorobie Dariera.

Działanie: wspomagające odnowę naskórka, złuszczanie nadmiernie zrogowaciałego i odbudowę prawidłowego naskórka.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub inne retinoidy (np. tretinoinę obecną w kremach przeciwtrądzikowych), w okresie ciąży i karmienia piersią, lek działa uszkadzająco na płód: należy zadbać o skuteczną antykoncepcję na 4 tygodnie przed rozpoczęciem przyjmowania leku, w trakcie kuracji oraz do 2 lat po zakończeniu kuracji; przy nadmiarze witaminy A w organizmie i podczas leczenia witaminą A oraz antybiotykami z grupy tetracyklin (Doxycyclinum, Tetracyclinum), metotreksatem (Methotrexat, Trexan); przy noszeniu soczewek kontaktowych; przy niewydolności nerek lub watroby. Ostrożnie u dzieci oraz chorych na cukrzycę.

Współdziałanie: jednoczesne stosowanie z witaminą A (Alvityl, Supradyn, Vitaminum A, Vitaminum A + D3, Vitaminum A + E) może prowadzić do nadmiernego jej poziomu w organizmie; z antybiotykami z grupy tetracyklin (Doxycyclinum, Tetracyclinum) - do zaburzeń układu nerwowego, stosowanie z metotreksatem (Methotrexat, Trexan) do zaburzeń funkcji wątroby. Acitretin nasila działanie fenytoiny (Epanutin, Phenytoinum).

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza, zazwyczaj w pierwszych 2-4 tygodniach leczenia stosuje się dawkę 25-30 mg na dobę, następnie ustala się najmniejszą skuteczną dawkę podtrzymującą (z reguły 25-50 mg na dobę przez kolejne 2 miesiące). W średnio nasilonych stanach chorobowych dawka podtrzymująca może być niższa. U dzieci z reguły stosuje się lek w dawce: 0,5-1 mg na każdy kilogram masy ciała dziecka na dobę. Nie należy przekraczać dawki 35 mg na dobę, jak również stosować leku długotrwale. Podczas leczenia należy wykonywać próby wątrobowe, kontrolować wygląd kośćca oraz stężenie lipidów we krwi.

Możliwe skutki uboczne: pieczenie, zaczerwienienie, podrażnienie skóry, rumień, reakcje alergiczne i kontaktowe zapalenie skóry, uczulenie na światło; uczucie suchości ust, oczu, zapalenie czerwieni wargowej; łamliwość włosów i paznokci; bóle brzucha, nudności; bóle głowy, wzrost poziomu bilirubiny (barwnik żółciowy), glukozy i lipidów we krwi, zaburzenia funkcji wątroby (wzrost wyników prób wątrobowych); rzadko: zaburzenia widzenia (zwłaszcza o zmroku), bóle kostne i zwapnienia w tkankach miękkich, łagodne nadciśnienie.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert; redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl