Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

AKINETON

Nazwa handlowa leku: AKINETON

Nazwa polska leku: BIPERIDEN

Nazwa międzynarodowa leku: Biperideni hydrochloridum / Biperidenum

Nazwa anglojęzyczna leku: BIPERIDEN HYDROCHLORIDE

Postaci leku: Akineton - tabletki 2 mg, roztwór do wstrzykiwań 5 mg/ml; Akineton SR 4 mg - tabletki o przedłużonym uwalnianiu 4 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciw chorobie Parkinsona.

Dostępność: Rp

Zalecany: w chorobie Parkinsona oraz w sytuacjach, w których pojawiają się objawy choroby Parkinsona spowodowane innymi chorobami układu nerwowego, np. po zapaleniu mózgu, jako objawy uboczne stosowania niektórych leków.

Działanie: istotą choroby Parkinsona jest niedobór w układzie nerwowym, głównie w mózgu, dopaminy - jednego ze związków chemicznych, które są przekaźnikami impulsów pomiędzy komórkami nerwowymi. Działanie preparatu prowadzi do zwiększenia ilości dopaminy w układzie nerwowym i zmniejszenia objawów choroby, przede wszystkim sztywności mięśni, w mniejszym stopniu ich drżenia, nadmiernego ślinienia się, pocenia i łojotoku.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią; przy jaskrze z wąskim kątem przesączania, przeroście gruczołu krokowego, szczególnie z zatrzymaniem moczu, padaczce, chorobach jelit (atonia, megacolon), częstoskurczu serca.

Współdziałanie: użycie z podobnymi lekami przeciw chorobie Parkinsona (np. Parkopan), lekami przeciwuczuleniowymi (antyhistaminowymi, np. Claritine, Clemastin, Diphergan, Zyrtec) i lekami rozkurczowymi może nasilać działania niepożądane. Nie należy łączyć z chinidyną (Chinidinum) i neuroleptykami (np. Fenactil, Haloperidol, Mirenil, Thioridazin). Utrudnia działanie metoklopramidu (Cerucal, Metoclopramidum) na przewód pokarmowy.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; dorośli zwykle w chorobie Parkinsona początkowo 2 razy 1 mg na dobę, stopniowo zwiększając o 2 mg dziennie do maksimum 16 mg na dobę. Przy polekowych i innych pozapiramidowych zaburzeniach ruchowych dorośli 1-16 mg na dobę. Dzieci 3-15 lat: 1-3 razy po 1-2 mg na dobę. Dawkowanie domięśniowe lub dożylne oraz w innych dolegliwościach indywidualnie ustala lekarz. Uwaga: lek odstawia się stopniowo zmniejszając dawki.

Możliwe skutki uboczne: na początku leczenia oraz przy zbyt szybkim zwiększaniu dawek - zmęczenie, zawroty głowy, zaburzenia świadomości i pamięci, pobudzenie, halucynacje; wysychanie błon śluzowych, zmniejszona potliwość, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, zaparcia, przyspieszone bicie serca; rzadko - skórne objawy alergiczne, trudności w oddawaniu moczu (szczególnie u chorych z przerostem gruczołu krokowego).

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl