Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

BISACODYL

Nazwa handlowa leku: BISACODYL

Nazwa polska leku: BISAKODYL

Nazwa międzynarodowa leku: Bisacodylum

Nazwa anglojęzyczna leku: BISACODYL

Postaci leku: Bisacodyl - tabletki dojelitowe 5 mg, czopki doodbytnicze 10 mg (Rp).

Wizytówka leku: Lek przeczyszczający.

Dostępność: Bez recepty/Rp

Zalecany: w zaparciach na różnym tle, np. w zaparciach u chorych leżących, u osób starszych, po zmianie diety, po zabiegach operacyjnych. Lek używany bywa również w celu opróżnienia jelita przed zabiegiem chirurgicznym oraz przed badaniami diagnostycznymi.

Działanie: na jelito grube - zwiększa wydzielanie śluzu i przyspiesza ruchy robaczkowe, prowadząc do wypróżnienia. Stolce po zastosowaniu leku są miękkie. Bisacodyl nie drażni błony śluzowej, nie wywiera wpływu na ciężarną macicę, nie przenika do mleka matki. Po doustnym podaniu leku wypróżnienie następuje po 8-12 godzinach, po podaniu czopka efekt działania leku jest szybszy - kilkanaście minut, do godziny.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią. Przy przedłużającym się zaparciu należy zawsze poradzić się lekarza; jeżeli zaparciu towarzyszą wymioty należy skontaktować się z lekarzem natychmiast, nie próbując zastosować preparatu. Nie należy stosować leku podczas ostrych bólów brzucha oraz podczas bólów nieznanego pochodzenia - przed zastosowaniem preparatu zawsze należy wyjaśnić z lekarzem przyczynę bólów. Inne przeciwwskazania do stosowania leku to stany zapalne jelita grubego, a szczególnie jego końcowego odcinka - jelita prostego oraz żylaki odbytu w stanie zapalnym. Leku nie można stosować w ostrych chorobach jamy brzusznej, np. w zapaleniu wyrostka robaczkowego, niedrożności jelit itd.

Współdziałanie: nasila działanie glikozydów nasercowych (np. Bemecor, Digoxin, Talusin, Cardiol, Convafort, Neocardina) zmniejszające ilość potasu w osoczu krwi, stosowany z lekami moczopędnymi i glikokortykosteroidami (Dexamethason, Encorton, Hydrocortisonum, Medrol) również wpływa na obniżenie poziomu potasu; mleko i leki osłaniające błonę śluzową żołądka (np. Alugastrin, Alusal, Cytribin, De-Nol, Maalox, Ventrisol) zmniejszają siłę jego działania.

Dawkowanie: tabletki doustnie, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli i dzieci od 11 roku życia w zależności od indywidualnej reakcji 1-2 tabletki jednorazowo przed snem; dzieci od 4 do10 roku życia 1 tabletkę na noc. Tabletki należy połykać w całości, obficie popijając wodą, nie popijać mlekiem. Czopki doodbytnicze - dorośli 1 czopek na noc lub przed śniadaniem. Czopki należy wprowadzić głęboko poza zwieracz odbytu. Czopki należy przechowywać w lodówce.

Możliwe skutki uboczne: silne skurcze jelit i w konsekwencji bóle brzucha, zwłaszcza u osób z ostrym zaparciem. Podczas dłuższego stosowania może obniżyć poziomu potasu w surowicy krwi; podawany w postaci czopków przez kilka tygodni może wywołać przewlekłe zapalenie odbytnicy.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl