Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

SEDAM

Nazwa handlowa leku: SEDAM

Nazwa polska leku: BROMAZEPAM

Nazwa międzynarodowa leku: Bromazepamum

Nazwa anglojęzyczna leku: BROMAZEPAM

Postaci leku: Sedam 3 - tabletki 3 mg; Sedam 6 - tabletki 6 mg.

Wizytówka leku: Lek uspokajający.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn; nie wolno pić alkoholu.

Zalecany: w stanach lękowych, stanach niepokoju, napięcia nerwowego, pobudzenia, drażliwości, w nerwicach narządowych - głównie sercowo-naczyniowych, takich jak niektóre łagodne zaburzenia rytmu serca, stale utrzymująca się szybka czynność serca o podłożu psychicznym, jako lek pomocniczy w częstoskurczu napadowym, w zaburzeniach czynności przewodu pokarmowego o częściowym podłożu psychicznym (zespół jelita drażliwego), w częstomoczu, w napięciu przedmiesiączkowym, w bolesnym miesiączkowaniu, w bezsenności.

Działanie: uspokajające, przeciwlękowe i nasenne, zmniejsza napięcie mięśni. Już w małych dawkach znosi stany napięcia nerwowego, drażliwości i lęku, ułatwia zasypianie, wpływa korzystnie na nastrój bez ograniczenia sprawności umysłowej.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią; przy jaskrze, miastenii. Lek może spowodować przyzwyczajenie i uzależnienie się od niego, jest niewskazany pacjentom ze skłonnością do uzależnień i lekomanii. Stosowanie leku u chorych w podeszłym wieku wymaga dużej ostrożności.

Współdziałanie: równoczesne podawanie leków działających na ośrodkowy układ nerwowy (mózg) - pochodnych fenotiazyny (np. Diphergan, Fenactil, Mirenil, Promazin, Thioridazin, Tisercin, Trilafon), leków nasennych i innych leków uspokajających (np. Elenium, Luminalum, Signopam), niektórych leków przeciwbólowych, środków znieczulających oraz alkoholu powoduje nasilenie depresyjnego działania leku na mózg.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle podaje się najmniejszą skuteczną dawkę, np. dorośli 1 raz dziennie 3 mg na godzinę przed snem. Leczenia nie należy przedłużać ponad 8 tygodni. Nagłe odstawienie leku po długotrwałym stosowaniu może spowodować podniecenie, bezsenność, zmniejszenie apetytu, wzmożone pocenie się a nawet drgawki.

Możliwe skutki uboczne: najczęściej obserwuje się senność, zmęczenie, niezborność ruchów, dezorientację, zawroty i bóle głowy, zaburzenia mowy, widzenie za mgłą, obniżenie popędu płciowego, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, łagodne zaburzenia miesiączkowania, nudności, biegunkę lub zaparcie, niekiedy skórne odczyny alergiczne, rzadko wysychanie błon śluzowych jamy ustnej, zaburzenia w oddawaniu moczu. U chorych w podeszłym wieku oraz osłabionych, po większych dawkach mogą wystąpić omdlenia. W wyjątkowych przypadkach może wywołać żółtaczkę, niewydolność wątroby, zanik białych krwinek. Lek podawany kobietom w okresie karmienia może spowodować żółtaczkę niemowląt; niekiedy może wywołać objawy przeciwstawne do zamierzonych - bezsenność, nadmierne podniecenie.

Inne leki z tej grupy: Lexotan, Sedam 3, Sedam 6.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl