Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

SPIRIVA

Nazwa handlowa leku: SPIRIVA

Nazwa polska leku: BROMEK TIOTROPIUM

Nazwa międzynarodowa leku: Tiotropium / Tiotropii bromidum

Nazwa anglojęzyczna leku: Tiotropium bromide

Postaci leku: Spiriva - proszek do inhalacji 18 mcg tiotropium w kapsułce.

Wizytówka leku: Lek rozszerzający oskrzela.

Dostępność: Rp

Podmiot odpowiedzialny: Boehringer Ingelheim International GmbH

Zalecany: w leczeniu i zapobieganiu duszności w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. Nie należy stosować preparatu do przerywania ataków duszności.

Działanie: chroni oskrzela przed działaniem niekorzystnych bodźców mogących wywołać duszność oraz hamuje odruchy nerwowe prowadzące do skurczu oskrzeli. Podawany w postaci wziewnej, działa miejscowo w obrębie oskrzeli i nie daje ogólnych objawów ubocznych.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na składniki preparatu, atropinę (Atropinum, Bellergot) lub jej pochodne np. ipratropium (Atrovent, Berodual); w okresie ciąży i karmienia piersią (chyba, że lekarz uzna to za konieczne); dzieciom i młodzieży. Należy zachować ostrożność przy jaskrze oraz u chorych z gruczolakiem prostaty, zaburzeniami w odpływie moczu, niewydolnością nerek.

Współdziałanie: nie należy stosować leku z lekami przeciwcholinergicznymi (np. Akineton, Parkopan, preparaty atropiny - Atropinum, Bellergot, Spasmophen, Tolargin).

Dawkowanie: wziewne, wg zaleceń lekarza, jedną kapsułkę leku raz na dobę, o stałej porze. Inhalacja zawartości kapsułki następuje za pomocą aparatu HandiHaler dołączonego do leku. Dawka leku uwalnianego z jednej kapsułki to 10 mcg. Kapsułki nie należy połykać.

Możliwe skutki uboczne: chrypka, zakażenia jamy ustnej, szczególnie drożdżakami, uczucie suchości w jamie ustnej, zapalenie gardła, zapalenie zatok, skórne reakcje nadwrażliwości (wysypka, obrzęk), zaparcia, zaburzenia w oddawaniu moczu, kołatanie serca. Rzadko - niespodziewany skurcz oskrzeli wymagający odstawienia leku i konsultacji lekarskiej.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl