Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

FLEGAMINA

Nazwa handlowa leku: FLEGAMINA

Nazwa polska leku: BROMHEKSYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Bromhexinum

Nazwa anglojęzyczna leku: BROMHEXINE HYDROCHLORIDE

Postaci leku: Flegamina - tabletki 8 mg, syrop 4 mg/5 ml, krople doustne 2 mg/ml; Flegamina Mite - syrop 40 mg/100 ml. Flegamina - roztwór do wstrzykiwań 2 mg/ml (Rp).

Wizytówka leku: Lek rozrzedzający wydzielinę oskrzeli.

Dostępność: Bez recepty/Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn.

Zalecany: w przewlekłym i ostrym zapaleniu oskrzeli i tchawicy, w przewlekłych zapalnych chorobach płuc, w rozstrzeniach oskrzeli, w spastycznym zapaleniu oskrzeli, w astmie oskrzelowej, w mukowiscydozie i w innych stanach chorobowych układu oddechowego, w których istotne dla wyleczenia jest ułatwienie wykrztuszenia gęstej, zalegającej wydzieliny. Uwaga: w ostrych stanach lub w ciężkich zaostrzeniach przewlekłych chorób dróg oddechowych należy stosować preparat łącznie z antybiotykami.

Działanie: powoduje rozrzedzenie wydzieliny powstałej w drogach oddechowych, głównie w oskrzelach, w stanach zapalnych lub na skutek reakcji alergicznych i ułatwia jej wykrztuszanie. Jest jednym z najważniejszych leków wspomagających w stanach zapalnych oskrzeli - rozrzedzenie wydzieliny oraz ułatwienie jej wykrztuszania jest czynnikiem prowadzącym do zmniejszenia duszności u chorych na astmę oraz w zapaleniach oskrzeli. Bezpośrednim efektem działania leku jest zwiększenie ilości wydzieliny oskrzelowej, w dalszym przebiegu leczenia dochodzi ostatecznie do zmniejszenia ilości odkrztuszanej wydzieliny i nie jest ona już gęsta.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas karmienia piersią; przy chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, niewydolności wątroby i nerek. Pomimo iż nie została udowodniona szkodliwość leku w ciąży, nie należy go przyjmować w pierwszych 3 miesiącach jej trwania.

Współdziałanie: preparat nie może być stosowany równocześnie z lekami hamującymi odruch kaszlowy (np. Codeinum, Oxeladin, Pentoxyverin), ponieważ utrudniają one wykrztuszenie nagromadzonej wydzieliny, która zalegając stanowi dodatkowe źródło zakażenia w układzie oddechowym.

Dawkowanie: doustne, dorośli - 3 razy dziennie 1 tabletkę lub 2 łyżeczki do herbaty syropu. Dzieci: doustnie, do końca 1. roku życia 3 razy 10 kropli, do końca 2. roku życia 3 razy dziennie 20 kropli, 3-6 lat - 2 razy dziennie 1/2 tabletki lub 3 razy dziennie 20-40 kropli, 6-10 lat - 4 razy dziennie 1/2 tabletki lub 3 razy dziennie po 5 ml syropu, powyżej 10. roku życia - 3 razy dziennie 10 ml syropu lub 3 razy 1 tabletkę. Krople należy przyjmować z niewielką ilością wody. Syrop Flegamina Mite - dzieci do końca 1. roku życia 2,5 ml (1/2 łyżeczki do herbaty) 2-3 razy dziennie, dzieci w 2.-3. roku życia 5 ml (1 łyżeczka do herbaty) 2 razy dziennie, dzieci w 4.-7. roku życia 10 ml (2 łyżeczki do herbaty) 2 razy dziennie, w 8.-10. roku życia 10 ml (2 łyżeczki do herbaty) 3 razy dziennie, powyżej 10. roku życia 20 ml (4 łyżeczki do herbaty) 3 razy dziennie. Roztwór - dorośli wg zaleceń lekarza, zwykle domięśnoiwo 1 ampułka 2 mg 2-3 razy na dobę; dożylnie 4-12 mg na dobę.

Możliwe skutki uboczne: przemijające zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego oraz również przejściowe zaburzenie czynności wątroby.

Inne leki z tej grupy: Bisolvon, Bromhexin, Bromhexin 8, Flegamina, Flegamina Mite.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl