Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

ERGOLAKTYNA

Nazwa handlowa leku: ERGOLAKTYNA

Nazwa polska leku: BROMOKRYPTYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Bromocriptinum / Bromocriptini mesilas

Nazwa anglojęzyczna leku: BROMOCRIPTINE MESYLATE

Postaci leku: Ergolaktyna - tabletki 2,5 mg.

Wizytówka leku: Lek hamujący wydzielanie pokarmu u kobiet oraz regulujący czynność układu hormonalnego.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn; nie wolno pić alkoholu.

Zalecany: w celu zahamowania nadmiernego wydzielania mleka oraz prawidłowego wydzielania mleka w przypadku przeciwwskazań do karmienia (przeciwwskazań tych jest bardzo mało) lub konieczności przerwania wydzielania pokarmu, np. po śmierci noworodka. Lek stosowany bywa również w objawach przedmiesiączkowych związanych z wydzielaniem hormonu prolaktyny, polegających głównie na napięciu sutka; bywa stosowany również w zespołach chorobowych, w których dochodzi do nadmiernego wydzielania hormonów przysadki mózgowej, zaburzeniach miesiączkowania, w niepłodności. Lek stosowany jest również u mężczyzn w niedorozwoju gruczołów płciowych oraz w niepłodności o hormonalnej przyczynie i w niektórych innych zaburzeniach hormonalnych. Niekiedy lek bywa stosowany w chorobie Parkinsona i w ciężkim utrwalonym nadciśnieniu.

Działanie: hamuje wydzielanie prolaktyny - hormonu przedniego płata przysadki mózgowej, którego działanie powoduje wytwarzanie mleka w gruczole sutkowym; hormon jest wydzielany przez przysadkę po porodzie, a jego pojawienie się we krwi powoduje hamowanie wydzielania pozostałych hormonów sterujących cyklem miesiączkowym oraz owulacją (jajeczkowaniem). Preparat, hamując wydzielanie prolaktyny, prowadzi do zahamowania wytwarzania pokarmu, normalizuje czynność jajników - reguluje miesiączkowanie i cykl owulacyjny.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub na alkaloidy sporyszu, np. Dihydroergotaminum, Dihydroergotoxinum, podczas ciąży (w wyjątkowych przypadkach, ustalonych przez lekarza, mogą zaistnieć bezwzględne wskazania do zastosowania leku w ciąży) i karmienia piersią, dzieciom do 15 roku życia; przy nadciśnieniu tętniczym, zaburzeniach psychicznych. Przy niewydolności nerek, wątroby oraz krążenia należy zachować ostrożność.

Współdziałanie: nie powinno się stosować równocześnie alkoholu ani doustnych środków antykoncepcyjnych, leków pochodnych fenotiazyny, takich jak Diphergan, Fenactil, Mirenil, Promazin, Thioridazin, Tisercin, Trilafon oraz pochodnych butyrofenonu (np. Haloperidol); należy ostrożnie stosować z lekami obniżającymi ciśnienie oraz z trójcyklicznymi preparatami przeciwdepresyjnymi (np. Amitriptylinum, Imipramin, Sinequan).

Dawkowanie: doustne; z powodu zróżnicowania dawek w różnych stanach (np. od 1,25 mg na dobę do maksimum 200 mg na dobę) oraz z powodu możliwości wywołania zakłóceń w układzie hormonalnym przy nieprawidłowym dawkowaniu, właściwe indywidualne dawkowanie może ustalić tylko lekarz.

Możliwe skutki uboczne: działania uboczne występują dość często, są jednak łagodne i przemijające. Najczęściej występują zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, takie jak brak łaknienia, nudności, wymioty, bóle brzucha, zaparcie, biegunka; mogą wystąpić również zawroty głowy, zaburzenia koordynacji ruchowej, nadwrażliwość na światło, obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa. Lek może spowodować obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, szczególnie przy zmianach pozycji na stojącą. Wyjątkowo u chorych stosujących duże dawki występują objawy skurczu naczyń krwionośnych palców: ziębnięcie i mrowienie. U pacjentów z chorobą Parkinsona mogą wystąpić zaburzenia neurologiczne oraz bezsenność lub stany depresyjne.

Inne leki z tej grupy: Bromergon, Bromocorn, Ergolaktyna, Parlodel.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl